Gorila Kamba má za sebou komplikovaný porod, mládě nejspíš nepřežilo

Pražská zoo dnes zveřejní detaily o zdravotním stavu gorilí samice Kamby. Ta večer podstoupila komplikovanou operaci, která provázela její druhý porod. Podle dostupných informací je mládě nejspíš mrtvé. Informace o průběhu porodu byly pouze na facebookovém profilu ředitele zoo Miroslava Bobka. Podrobnosti chce zoo zveřejnit až na pondělní tiskové konferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila Kamba | Foto: Zoo Praha

První zpráva o porodu se na facebookovém profilu ředitele zoo Miroslava Bobka objevila krátce před 18 hodinou, následovala fotografie z operačního sálu - deset lidí, ošetřovatelé, veterináři, gynekologové. Dvě hodiny před půlnocí Bobek na Facebooku napsal, že se Kamba začala probírat z narkózy, a naznačil, že mládě porod nepřežilo.

Kamba už v Praze jednou rodila, před šesti lety. O mládě ale přišla. Potom už zoo tvrdila, že čtyřicetiletá Kamba se vlastního potomka vzhledem k pokročilému věku nedočká.

Loni ale zahrada oznámila, že gorila přece jen s gorilím samcem Richardem zabřezla. Naposledy se v pražské zoo narodilo gorilí mládě loni před Vánoci. Už tehdy měl ředitel Bobek z porodu Kamby strach:

"Ona už jednou rodila, to mládě zahynulo, bezmála zemřela i Kamba při tom porodu. Kamba má myom a má potíže se srdcem. Čili jaksi kombinace všech těchto faktorů vyvolává naše obavy.“

Porod gorily sledovaly na internetu tisíce lidí. Vyjadřovaly jí podporu a doufaly, že mládě přežije. Zároveň na webkamerách pozorovali zbytek gorilí tlupy, která po celou dobu neklidně nakukovala do zázemí výběhu, kde veterináři bojovali o život Kamby.

Nejstarší členka pražské gorilí tlupy se narodila v kamerunských deštných lesích. Byly jí sotva dva roky, když její rodinu povraždili pytláci. Dostala se nejprve do zoo v Lipsku a poté prošla několika dalšími zahradami, než se v roce 2005 zabydlela v Praze.

Zoo ji charakterizuje jako tmelící prvek celé gorilí rodiny a hodnou ‘tetičku‘ všech mláďat.

Naposledy se v pražské zoo narodilo gorilí mládě loni před Vánoci. Jmenuje se Bilbo a jeho matkou je gorila Kijivu. Ta je rovněž matkou Moji, která v současnosti čeká mládě ve španělské zoo, a Kiburiho. Její třetí potomek Tatu loni tragicky zahynul při hře s provazy.

V prosinci 2010 porodila mládě také Bikira. Svého potomka ale nepřijala a Tano tak putoval do gorilí školky v německém Stuttgartu.

Alžběta Havlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme