Housenky prozrazují samy sebe

Pokaždé, když se hladová housenka zakousne do listu tabáku, začne k sobě nevědomky lákat predátory, kteří mají pro změnu zálusk na ni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Housenka motýla Manduca sexta z čeledi lišajovití. | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Housenky motýlů Manduca sexta z čeledi lišajovití s oblibou ožírají rostliny tabáku (Nicotiana attenuata). Stejně jako u mnoha jiných rostlin, okusování v listech stimuluje tvorbu těkavých látek, které k rostlinám lákají predátory býložravců. Okusovaná rostlina jim svou vůní jednoduše dává na vědomí, že se na ní nachází chutná kořist. Rafinovaná strategie má jedno slabé místo – produkce molekul konkrétního chemického signálu zabere celý den. A predátor, který by zjistil, že všechna kořist se dávno přemístila pryč, by už podruhé nemusel přijít. Rostliny tabáku však našly velmi elegantní řešení.

Vědci z Institutu Maxe Plancka zjistili, že chemický „SOS signál“ u rostlin tabáku není vždy stejný. Poměr dvou izomerů molekul - označovaných jako Z a E - závisel na tom, jestli rostliny poškodily housenky nebo jiný býložravec. Experimenty se vzorky vůní v přírodě ukázaly, že v signálu, který produkují rostliny napadané housenkami, převládá izomer E. Taková vůně k rostlinám láká přirozeného nepřítele housenek - hmyz ploštičky z rodu Geocoris. A další objev: enzymy ze slin housenek napomáhají přesmyku molekul izomeru Z na izomer E. To znamená, že housenky, které se v blažené nevědomosti krmí listy tabáku, se každým kousnutím víc a víc prozrazují.

Zdroj: Science, Science Now

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme