Houževnatý jako primát

Primáti si podle nové studie poradí s výkyvy životního prostředí s mnohem větší lehkostí než jiná zvířata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila nížinná - ilustrační foto | Foto: Duncan McKinnon, CC BY 2.0

V přírodě se zvířata rok co rok musí potýkat s nepředvídatelnými okolnostmi: počasí se může změnit a potravy může být hojnost nebo naopak krajní nedostatek. Výzkumníky z Duke University a National Evolutionary Synthesis Center v Durhamu zajímalo, jak si tváří v tvář těmto výkyvům vedou primáti v porovnání s jinými druhy zvířat. Analyzovali proto údaje o narozeních a úmrtích sedmi druhů primátů v 25 let dlouhém časovém úseku. Mezi sledovanými druhy byli jihoameričtí chápani a malpy, afričtí paviáni babuini, kočkodani diadémoví, šimpanzi a gorily. Primitivnější madagaskarské primáty zastupovali lemuři sifaka.

Výsledky studie ukázaly, že navzdory proměnlivému množství sezónních srážek jsou populace primátů stabilnější než u jiných druhů savců nebo u plazů a ptáků. A proč se primáti s fluktuacemi počasí a dostupnosti potravy vyrovnávají lépe než jiná zvířata? Možné vysvětlení nabízí „nevybíravost“ a potravní flexibilita primátů, kteří sežerou ovoce, listy a kořínky stejně jako hmyz nebo drobné obratlovce. Primáti také obvykle žijí v tlupách, jejichž příslušníci mezi sebou sdílejí informace a snadněji tak nacházejí zdroje potravy a vody. Lidé fungují podobně a vědci nevylučují, že právě schopnost lehce snášet výkyvy prostředí byla jednou z příčin evolučního úspěchu časných předků moderního člověka.

Zdroj: National Evolutionary Synthesis Center, American Naturalist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme