Klimatické změny přinesou víc „zablešených“ ptáků

Pro jihoamerické ptáky máme špatnou zprávu: vedlejší efekty klimatických změn jim přinesou více kožních parazitů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Larvami much pokryté mládě tyrana bentevi (Pitangus sulphuratus) | Foto: Pablo Beldomenico

Zvýšené teploty i množství srážek – to jsou vedlejší účinky klimatických změn, které se zřejmě projeví v některých částech světa. Teplota a vlhkost jsou přitom faktory, které kromě jiného ovlivňují také vývoj nejrůznějších parazitů. V Jižní Americe tím zřejmě budou postiženy různé druhy ptáků. Vědci z Programu na výzkum světového zdraví v rámci Wildlife Conservation Society v lesích argentinské provincie Santa Fe zkoumali hnízdění 41 druhů ptáků. Studie sice byla zaměřena na variabilitu v rámci jednoho roku, ale i tak jasně ukazuje, že vyšší teplota a úhrn srážek mají za následek větší výskyt much slunilek druhu Philornis torquans.

Larvy těchto much se zavrtávají čerstvě vylíhlým ptáčatům pod kůži, oslabují je a zpomalují jejich růst. Ptáčata s 10 larvami na těle během pěti dnů přibrala na váze skoro o 2 gramy méně než mláďata bez parazitů. Pravděpodobnost, že se nedožijí dospělosti, je u těchto mláďat dvakrát vyšší než ptáčat, která infekci unikla. Na jednom mláděti přitom vědci napočítali 47 muších larev. Zvýšený výskyt ptačích parazitů pokládají za typický příklad negativních efektů, které mohou ekosystémy postihnout v důsledku globálních klimatických změn.

Zdroj: Wildlife Conservation Society, Journal of Zoology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme