Tyranosauři žili i na jižní polokouli

Paleontologové poprvé získali důkaz o tom, že tyranosauři byli rozšířeni po celém světě, a ne jenom na severní polokouli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naleziště Dinosaur Cove v australském státě Victoria

Naleziště Dinosaur Cove v australském státě Victoria | Foto: public domain, U.S. Geological Survey

Většina paleontologů byla přesvědčená o tom, že žádná z hlavních skupin dinosaurů se nevyskytovala na obou zemských hemisférách. Například fosilie tyranosauroidů (Tyrannosauroidea) byly až dosud nacházeny jen na severní polokouli. Nově popsaný nález to ale změnil. Na nalezišti Dinosaur Cove v australském státě Victoria paleontologové už v roce 1989 objevili asi 30 cm dlouhou a 110 milionů let starou kost z kyčle bipedního dinosaura. Nález teď vědci z Cambridgeské univerzity identifikovali jako kost z kyčle malého druhu tyranosaura. Nález tak ukazuje, že tito dravci, kteří byli dosud známí jen ze Severní Ameriky, Evropy a Asie, obývali také jižní polokouli.

Velikostí i anatomií se nový druh podobá loni objevenému raptorexovi z Číny. Stejně jako Raptorex, i australský tyranosaurus měl krátké přední končetiny, mohutné čelisti a dosahoval jen třetiny velikosti, do které dorůstal Tyrannosaurus rex. Na délku měřil něco kolem 3 metrů a vážil asi 80 kg. Proti 12 m dlouhému a 4 tuny těžkému „T. rexovi“ by proto vypadal velmi křehce. Žil asi o 40 milionů let dříve, což potvrzuje, že gigantická velikost se v evoluci tyranosauroidů objevila relativně pozdě, zatímco krátké přední končetiny a silné čelisti existovaly téměř od začátku.

Zdroj: ScienceNOW, NewScientist, University of Cambridge

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme