Vlk v kojotím kabátku

Kojoti, kteří žijí na severovýchodě USA, se podstatně liší od svých příbuzných z jiných částí severoamerického kontinentu. Důvodem je to, že se jejich předkové cestou na nová území dopustili mesaliance s vlky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojot prérijní (Canis latrans)

Kojot prérijní (Canis latrans) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Justin Johnsen

Asi před 90 lety se kojoti z prérijního prostředí Velkých plání začali šířit do lesů a na zemědělskou půdu, kde našli dostatek jelenů a různé malé kořisti. Zajímavé je, že kojoti, kteří nabrali severní směr k Ontariu, se šířili asi pětkrát rychleji než ti, kteří se vydali jižní cestou přes Ohio. Biologa Ronalda Kayse z New York State Museum napadlo, že rychlost šíření kojotů mohlo ovlivnit jejich křížení s vlky, kteří se kolem Ontaria (ale ne v Ohiu) v době migrace vyskytovali.

Během uplynulých 9 let Ronald Kays sbíral lebky a z trusu a srsti získal vzorky mitochondriální DNA více než 680 kojotů. Zjistil, že DNA kojotů, kteří přišli severní cestou, je oproti kojotům z jižního směru mnohem méně rozmanitá a obsahuje DNA vlků. To znamená, že severní cestou přišla jen malá skupinka kojotů, kteří se cestou zkřížili s vlky z oblasti Velkých jezer. Díky vlčímu dědictví jsou potomci těchto kojotů mohutnější, mají širší čelisti a silnější skus, takže dokážou ulovit větší počet jelenů a v lesích se - stejně jako vlci - cítí jako doma.

Výsledky studie, které popisuje článek v Biology Letters, naopak neukázaly žádné známky toho, že by se kojoti někdy křížili s domestikovanými psy, jak se někteří vědci domnívali.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme