Zvýšený úhyn ptáků zaznamenávají ornitologové na Svitavsku

Na Svitavsku hynou ptáci po zásahu elektrickým proudem. Případů stále přibývá a pod dráty vysokého napětí končí i vzácné druhy, které se v našich končinách běžně nevyskytují. Poranění ptáci nemají většinou šanci zásah proudem přežít, a i když se jim to povede, zůstávají po celý další život v záchranné stanici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luňák červený

Luňák červený | Foto: Hans Hillewaert, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Ptákům hrozí riziko v případě, že dosednou na sloupy elektrického vedení. Podle ornitologa Milana Janouška je problém v tom, že tyto sloupy jsou velmi často stále nechráněné.

„Při dosednutí může vzniknout kontakt s ptákem a elektrickým výbojem, následkem bývá zpravidla smrt nebo těžké poranění toho ptáka,“ říká Janoušek.

Stěhovaví ptáci se v současné době houfují před odletem na jih. Na jednom místě jich bývá více. Sedají na sloupy elektrického vedení a mrtví nebo zranění pak padají na zem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Věry Pavlasové o úhynu ptáků po usednutí na nechráněné sloupy elektrického vedení na Svitavsku

„Mají tendenci se shromažďovat do menších či větších skupin, velkých hejn a samozřejmě dochází k tomu, že vyhledávají volnou, otevřenou krajinu, zpravidla s poli, loukami a zde se koncentrují. Nalézají zde vhodný zdroj potravy a samozřejmě zde vyhledávají místa pro odpočinek, tudíž k tomuto kontaktu může dojít,“ vysvětluje ornitolog Janoušek.

Poranění ptáci mají šanci, pokud je nálezci odnesou do záchranné stanice, postará se o ně veterinář. Na Svitavsku se léčí ve stanici Vendolí. Milan Janoušek ovšem dodává, že ani po vyléčení se už do volné přírody ptáci většinou nevrátí.

„Bývají tak silně poranění, že jejich následné vypuštění zpět do přírody zpravidla nepřichází v úvahu,“ říká Janoušek.

Před několika dny byli nalezeni dva proudem zasažení luňáci červení, kriticky ohrožení dravci, kterým už nebylo pomoci.

Duha, elektrický proud, počasí, elektrické vedení, obloha, nebe, elektřina, energie | Foto: Jana Matznerová

Jedinou možností, jak zabránit úhynu ptáků zásahem proudu, je udělat taková opatření, aby nesedali na sloupy elektrického vedení. Podle Janouška se ornitologové snaží, ale zlepšení je zatím v nedohlednu.

„Možnost spočívá především v jednání s provozovateli distribučních sítí, v našem případě s firmou ČEZ nebo například E.ON. V posledních letech už došlo k určitému zlepšení a tyto firmy vyvíjejí jakousi snahu na vytipované úseky instalovat technická opatření, která by kontaktu ptáků s elektrickým výbojem zabraňovala,“ říká ornitolog Milan Janoušek.

Podle Janouška jde ale o běh na dlouhou trať. Obává se, že mrtví ptáci pod elektrickým vedením budou nalézáni i v budoucnu.

dab, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme