Ukrajinská agentura pro rybářství uvedla, že v řece byla zjištěna vysoká koncentrace amoniaku a dalších látek. Podle ní Rusové patrně vhodili do toku dosud neznámou látku.
Mrtvé ryby se v řece objevily minulou středu. O dva dny dříve na Ostravsku intenzivně pršelo a to vedlo k výplachu sedimentů z kanalizací a splachu z polí. Proto bylo v řece málo kyslíku.
„Situaci sleduji už několik let. Vypadá to, že populace na to je připravená, každý rok jich desítky pomřou, ale většina populace zůstávala nedotčená. Letos to sucho bylo výrazně větší,“ říká zoolog.
V Čížkovické cementárně mají sokoli své budky už od roku 2012, za tu dobu se tam vylíhlo 15 mláďat. Letos mohli ptáci podle ornitologa uhynout kvůli nemoci nebo souboji s jiným párem.
Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším „producentům“ hnojiva zvaného guáno. Trus tohoto druhu kormoránů je velmi ceněným hnojivem
Na mnoha místech v České republice hynou včelstva. Vůbec nejvyšší úhyn zatím zaznamenal Ústecký kraj, kde se ztráty vyšplhaly až k tisícům včel. Na vině je nemoc varroáza.
V kauze Bečva ze září 2020 vypovídají první svědci. Obhájce obžalované firmy Energoaqua požaduje i předvolání bývalého premiéra Andreje Babiše a exministra životního prostředí Richarda Brabce.
Masivním úhynem se zabýval mezinárodní vědecký tým, který u všech zkoumaných lachtanů objevil přítomnost ptačí chřipky. Zjištění z Peru jsou podle vědců znepokojující.
Správci rezervací se zaměřili na dopady nedostatku srážek. V postižených regionech se nachází některé z nejznámějších keňských rezervací a parků, například Amboseli či Laikipia-Samburu.
Ekolog Jan Husák se pokouší o objasnění havárie na řece Bečvě už dva roky. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily jedy, stále ale neexistuje přímý důkaz, odkud do řeky přitekly.
Podle předsedy Moravského rybářského svazu je zřejmá souvislost s tím, že Povodí Moravy nechalo i po úhynu v minulém týdnu puštěnou vodní elektrárnu na Novomlýnských nádržích.
Suhas Pavár ze skupiny ochrany divoce žijících zvířat a plazů uvedl, že se místní lidé rozhodli želv zbavit, protože jim ujídaly ryby, které místní nelegálně chovají v jezeře.
Kvůli úhynu menšího množství ryb v řece Moravě u Uherského Hradiště vyjížděli hasiči také v pátek. Ve vodě nebyly nalezeny žádné toxiny, byl však zjištěn nízký obsah kyslíku ve vodě.
„Navzdory rychlé reakci všech zúčastněných a jejich maximálnímu nasazení Bikira uhynula tři hodiny po operačním výkonu, i když byla v intenzivní péči na umělé plicní ventilaci,“ informovala zoo.
Orli trpěli neurologickou poruchou zvanou vakuolární myelinopatie, která se vyznačuje nekoordinovanými pohyby a ochabnutím svalstva u postižených zvířat. Výzkum ukázal, že původem potíží jsou sinice.
Toxiny byly původně vyloučené, protože žádný jiný druh otrava nepostihla. Vědci si však myslí, že by sloni mohli být náchylnější, protože tráví hodně času koupáním a pijí velké množství vody.
„Úhyn ryb je v řádu tun. Na místě máme jednotku u Ústí a druhou u Lipníku nad Bečvou. Spolupracujeme s rybáři při odlovu uhynulých ryb," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Podle Johna Zeldise, mořského ekologa Národního střediska pro vodní a atmosférické vědy, polokrabi hynou kvůli pářícímu pudu. Ten dospělým jedincům velí zabrat si část mořského dna jako „svoje území“.