Sluneční dům studentů pražské ČVUT bude soutěžit v americké Kalifornii

Air house, neboli energeticky nulový dům, potřebuje ke svému provozu pouze sluneční svit. O vytápění, světlo i klimatizaci se postará malá fotovoltaická elektrárna zabudovaná přímo ve vzdušné dřevostavbě. Čistírna odpadních vod zas umožní šetřit vodou. S projektem soběstačného domu chtějí na podzim prorazit studenti Českého vysokého učení technického v Praze na prestižní soutěži Solar Decathlon v americké Kalifornii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční dům studentů pražské ČVUT postavený na zkoušku před fakultou architektury v Dejvicích

Sluneční dům studentů pražské ČVUT postavený na zkoušku před fakultou architektury v Dejvicích | Foto: Evelyna Kulíšková

Rozkládací sluneční dům studenti smontovali na zkoušku a zároveň ještě představili v Praze.

„Tady bude rampa, kterou jsme ještě nestihli zkompletovat," začíná prohlídku slunečního domu s obří odstíněnou terasou student stavební fakulty Pavel Nechanický.

V pětadvacetičlenném týmu má funkci hlavního konstruktéra. Podle něj se soutěž od běžných projektů liší tím, že to, co je na papíře, mohou studenti postavit reálně, a to výhradně vlastními silami.

„Na nás bylo sehnat sponzory, oslovit firmy, které by do toho šly a tady před námi stojí výsledek. Je to dům, který nazýváme Air house a asi za dva dny pojede do Kalifornie, kde bude soutěžit v soutěži Solar Decathlon,“ prozrazuje student.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slunečním domě natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

Netradiční desetiboj už pošesté pořádá americké ministerstvo pro energetiku. Dostat se do dvacítky týmů vybraných z celého světa prý není vůbec snadné. Navíc pravidla samotné soutěže nejsou o nic méně přísná.

Celý dům musí studenti smontovat během 140 hodin, přitom profesionálům stejná práce zabere až tři týdny. Jednotlivé díly proto musely být speciálně navrženy tak, aby se vešly do malých přepravních kontejnerů, ale zároveň, aby byly pohodlně smontovatelné.

Projekt českých studentů je navržen jako typický vejminek pro seniory, kteří už mají dospělé děti, chtěli by prodat velký dům a nastěhovat se do menšího mimo město.

Sluneční dům studentů pražské ČVUT postavený na zkoušku před fakultou architektury v Dejvicích | Foto: Evelyna Kulíšková

„U vchodu je koupelna se sprchovým koutem. Ze vstupní místnosti vejdeme do velkého obytného prostoru. Vněm se nachází kuchyňský kout, jídelní stůl, simulace obývacího pokoje a část ložnice," popsala úsporný interiér Hana Kasalová z fakulty architektury. Naopak obytná terasa je ohromná, tvoří až dvě třetiny rozlohy celého domu.

Odborná porota ho pak bude hodnotit v deseti disciplínách. Vedle architektonických a stavitelských prvků bude záležet i na celkové funkčnosti a energetické soběstačnosti domu.

„Máme za úkol například uspořádat večeři. To znamená ověřit, že jsme schopní v tom domě uvařit, obhospodařit lidi, že tam bude přijatelné klima. Hodnotí se i energetická náročnost - kolik jsme schopni energie vyrobit a kolik jsme si jí museli dodat sami," vysvětluje Nechanický, který také stručně popsal hlavní specifika solárního domu:

„Takovým srdíčkem toho domu je fotovoltaická elektrárna, která je umístěná na střeše a solární panely. Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektrickou energii, která bude distribuována v solárním městečku do mikrosítě. V běžném životě by ta síť byla napojená na vnitřní okruh domečku. Další energie, která tam vzniká, je vlastním provozem domu."

Sluneční dům studentů pražské ČVUT postavený na zkoušku před fakultou architektury v Dejvicích | Foto: Evelyna Kulíšková

Dům umí šetřit také vodou. Tu zrecykluje kořenová čistírna a dále poslouží například na splachování nebo na zalévání zahrady.

Tým 25 studentů s odborným dohledem odletí do Kalifornie v říjnu a po soutěži zřejmě uspořádá dražbu domku. Cena soutěžního prototypu se pohybuje kolem 7 milionů korun, běžně by ale zájemce zaplatil asi jen 2 miliony. Projekt financovali sponzoři českého týmu a také ČVUT.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme