Slepí vrazi. Sedm z deseti řidičů v Česku potřebuje brýle nebo kontaktní čočky

Sedm z deseti řidičů v Česku špatně vidí. K těmto zjištěním došel projekt Slepí vrazi Autoklubu České republiky. Ten mezi květnem a říjnem letošního roku testoval oči bezmála třem tisícovkám tuzemských řidičů. Z průzkumu navíc vyšlo, že spousta šoférů vidí ve skutečnosti hůř, než si myslí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič | Zdroj: Pixabay

„K nám přišel pán, který se dušoval, jak vidí naprosto fantasticky, že je řidičem profesionálem, jezdí s kamionem a říká, že žádnou korekci nemá, že jeho zrak je v pořádku. My jsme mu naměřili 3,5 dioptrie,“ uvádí jeden z příkladů řidiče se špatným zrakem Adam Eliáš z Autoklubu České republiky.

Kontrolu auta před zimou nepodceňujte, radí s prvním sněhem autoservisy

Číst článek

A podobné příklady nemusejí být vůbec výjimečné. Že dobře vidí, si donedávna myslel taky pan Adam. Při řízení mu ale začaly slzet oči a špatně zaostřoval do dálky. „Tak jsem si došel na kontrolu zraku a bylo to. Mám je jenom na řízení, mám je na dálku. Je to pro mě komfortnější, že líp vidím. Jsem denně na cestách, řídím čtyři až šest hodin denně, takže pro mě je to důležité,“ řekl Radiožurnálu pan Adam.

Každý řidič si sám může udělat jednoduchý test vidění, při kterém zjistí, jestli není potřeba navštívit odborníka. „Takovou jednoduchou pomůckou, jak zjistit, jestli ještě vidím dobře, je, že se zaměřím na SPZ auta, které jede přede mnou, a pokud ji vidím až teprve z méně než 25 metrů, tak je něco špatně, protože primárně bych tu SPZ měla dobře vidět z 50 metrů,“ vysvětluje oční lékařka Kateřina Pulchartová.

Vyhřívané sedačky v autech: komfort, který může způsobit vážné zdravotní problémy

Číst článek

Ani tento test ale nemusí odhalit všechny oční vady. „Ne vždy si pacient uvědomí, že má třeba dioptrickou vadu, protože ji má od vždycky. A ta vada se může postupně horšit a tím, jak jde postupně, tak si neuvědomuje, že ke zhoršování vidění vůbec dochází,“ potvrzuje Pulchartová.

Češi mají ze zákona povinnost navštívit očního lékaře pouze při žádosti o vydání řidičského průkazu a potom až při dosažení pětašedesáti let věku. Lékaři ale doporučují chodit na preventivní prohlídku k očaři alespoň jednou za dva roky.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme