Nejslavnější upír na světě Drákula je symbolem Rumunska. Na fiktivním příběhu země značně vydělává

Když se řekne Drákula a Transylvánie, většině lidí se nejspíš vybaví Rumunsko. Na Drákulově příběhu východoevropská země dost vydělává, někteří to ale nesou nelibě.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Bran (Rumunsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Upír Drákula" na hrníčcích

"Upír Drákula" na hrníčcích | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Upíří hrnky, trička s nápisem „Miluju vampýra“ nebo zámek hrůzy. Tak vypadá trh pod hradem Bran, kam irský spisovatel Bram Stoker umístil sídlo svého nejznámějšího literárního hrdiny, hraběte Drákuly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Upír hrabě Drákula je velkým turistickým magnetem Rumunska. Některým Rumunům se přitom moc nelíbí jeho zaměňování za skutečnou postavu Vlada Draculy. Více se dozvíte v reportáži Filipa Nerada

„Bram Stoker se inspiroval skutečnou rumunskou historickou postavou Vlada III. Draculy, kterému se přezdívalo Vlad Napichovač. Problém je, že lidé je dnes spojují a myslí si, že to byla jedna osoba. A to není pravda,“ brání se hradní průvodce Matei zaměňování významného vladaře jednoho z rumunských knížectví za fiktivního upíra.

Vzorem pro něj se stal díky své pověstné krutosti a strašidelně znějícímu přízvisku Dracula. Pro hrad Bran se ale upíří příběh stal požehnáním, jak Radiožurnálu potvrzuje zástupkyně ministerstva turismu pro jih země Roxana Niculescuová.

„Je hrozbě důležitý. Do hradu ročně přivádí kolem milionu návštěvníků a přispěl k rozvoji celého regionu. Ten je tak turisticky jednou z nejzajímavějších oblastí v Rumunsku.“

Hrad Bran | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Roxana přitom připouští, že většina suvenýrů a turistických atrakcí spojených s Drákulou i jeho historickým vzorem jsou pouhé kýče.

„Je pravda, že moc tradičních předmětů se nevyrábí. To je problém turistických zón všude na světě, nejen tady.“

A nejde jen o zubaté hrnky a vampýrská trička. Rumunský novinář zaměřující se na cestování Grig Bute přidává i netradiční obchodní záměr spojený se Stokerovým románem.

„Jeden Rumun přišel s nápadem prodávat originální hlínu z Branu. Bylo to po premiéře Coppolova filmu o Drákulovi. Chtěl ji v malých dřevěných rakvích exportovat do Ameriky a čekal, že tam na ní vydělá balík. Narazil ale na to, že půda se nesměla vyvážet za hranice,“ popisuje pro Radiožurnál novinář.

Suvenýry s motivy Drákuly jdou v Rumunsku na dračku | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Drákula táhne, hlavně u turistů

Z legendy o krvelačném upírovi netěží jen Bran a jeho okolí, ale cestovní ruch a ekonomika v celém Rumunsku. Podle ministra turistiky Bogdana Trifa je magnetem pro většinu zahraničních návštěvníků.

„Ročně jich k nám přijedou v průměru tři miliony a každý tady utratí kolem 500 eur,“ vypočítává ministr.

To je v přepočtu přes 12 tisíc korun na osobu. Rumunská vláda teď chystá novou strategii cestovního ruchu, která má přilákat turistů ještě víc. Vsadit při propagaci země chce přitom podle ministra i na hraběte Drákulu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme