Káva s mlékem není barbarství. A piccolo mi nevadí, říká odborník na kávu Daniel Kolský

Káva s mlékem - zločin proti kávě, nebo ne? Odborník na kávu a velký cestovatel po kávových plantážích Daniel Kolský, kterého si do studia pozvala Lucie Výborná, má jasno.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do kávy se dnes přidává leccos. Kromě klasického mléka a cukru se tak mnohde setkáte třeba i s kávou doplněnou o špetku soli, koření nebo dokonce másla.

A Daniel Kolský je vůči tomu - možná až překvapivě - smířlivý. „Člověk má pít kávu, jak mu chutná,” zdůrazňuje.

„Nesnažím se být dogmatik a říkat, jak lidé kávu nesmějí pít, na to nemám právo. Naopak mě těší, když lidé experimentují a hledají zajímavou chuť.”

Podobně smířlivý je i k všeobecně nenáviděnému pojmu piccolo. „Samozřejmě nejde o správný název, ale líbí se mi ten vtip v tom skrytý. Něco, co neexistuje, tu začalo žít vlastním životem. A lidé tomu rozumějí!”

„Lidem, kteří mají problémy se srdcem, nedoporučuji turka, ve kterém zůstává lógr, což nemusí mít dobré zdravotní aspekty.“

Daniel Kolský (cestovatel, odborník na kávu)

Česká káva je lepší než italská

Kávové Česko podle něj nyní zažívá zlaté časy. „Česká káva je navíc často mnohem lepší než v Itálii,” soudí.

Boom kávy ovšem přinesl i boom stále lepších a novějších přístrojů na její přípravu. Má smysl si je kupovat? Jak Daniel Kolský zdůrazňuje, o nic bez nich nepřicházíte. „Nepotřebujete žít marketingový příběh. Klíčové je, jak vám káva chutná, ne věřit reklamám.”

Nejsilnější káva světa? Obsahuje 80krát víc kofeinu než běžné espreso. Pije se na vlastní nebezpečí

Číst článek

I tak se dnes v kávě točí velké peníze. Koneckonců, kávová zrna jsou druhým nejprodávanějším artiklem na světě - hned po ropě.

„Mimo jiné se začíná ve velkém rozvíjet kávová turistika. V tomto ohledu mají největší úspěch místa, která kombinují kávové plantáže a moře: například Nikaragua, Guatemala nebo třeba Kolumbie.”

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme