Kozí zmrzlina? Nesmrdí, je zdravá a lidé si po rozpacích dají i dva kopečky, říká výrobce

Za kozí zmrzlinou na farmu na okraji Vizovic na Zlínsku přijíždějí lidé stále častěji. Řada z nich chce zmrzlinu vyrobenou z kozího mléka ochutnat ze zvědavosti, někteří k ní nejdříve přistupují s opatrností i předsudky, obávají se kozího zápachu. "Říkám jim, ochutnejte, klidně vám vrátím peníze, pokud vám nebude chutnat, a nikdy se to ještě nestalo," říká majitel farmy Martin Vlček.

Vizovice (Zlínsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Teď už spíš lidé přijdou, protože jim to někdo doporučil. Na začátku si dají jeden kopeček, protože se toho bojí a neví, jaké to bude. Pak zjistí, že to vlastně není vůbec cítit. Jediná zmrzlina, kde by to mohlo být trošku cítit, je jogurtová, protože ta je z kozího jogurtu, ne z mléka, nebo ta ze syrovátky. A pak už si dají dva kopečky i tři," vysvětluje Vlček. Dodává, že některé lidi však k ochutnání kozí zmrzliny nikdo nepřesvědčí.

"Kozinu" lidé neucítí ani proto, že čím je materiál studenější, tím méně je cítit. "Stejné je to s přechlazeným vínem nebo sýrem," míní Vlček. Kozí mléko podle něj samo o sobě nesmrdí. "Kozy jsou pořád na louce, nejsou zavřené v chlévě, jsou v přirozeném prostředí, nemají čím smrdět," říká chovatel, podle kterého je kozí mléko jedno z nejzdravějších.

Karamel, rozinky v rumu, granátové jablko

Milovníci zmrzliny u něj mohou ochutnat asi 15 příchutí. "Ta první neměla žádnou příchuť, ta byla čistá. Největší zájem je o zmrzlinu ze syrovátky s příchutí granátového jablka. Mně třeba chutná karamelová, nově jsme teď udělali s příchutí rozinek v rumu, na kterou jsme dali balzamikové glazé, to je zajímavá kombinace," vypočítavá Vlček.

Kozí zmrzlinu proslavila také černá varianta, kterou připravil na vizovický metalový festival Masters of Rock. Zmrzlinu si lidé chodí kupovat přímo na farmu, Vlček ji dodává také do několika obchodů a restaurací.

Zmrzlina, co voní po syrečkách, jde na dračku. Tvarůžkové osvěžení z Loštic je první na světě

Číst článek

Se svou přítelkyní chová kozy pět let, zpočátku dodávali mléko a výrobky jen známým, od roku 2015 mají oficiálně schválenou výrobu mléčných výrobků. Na farmě vznikají čerstvé i polotvrdé sýry, zrající camembert, plísňové sýry, jogurty i kefíry. Nápad vyrábět kozí zmrzlinu přišel kvůli nadbytku mléka.

"Je to stejný proces jako u kravského mléka, jen se musí doladit množství cukru, protože tučnost a bílkovina kozího mléka je jiná než u kravského. Děláme to na bázi italské zmrzliny, používáme dochucovací pasty, nejsou to směsi z prášku," říká Vlček.

V jeho stádě je nyní 66 dospělých koz a asi 15 kůzlat. Kozy jsou zvyklé na kontakt s lidmi, na farmu často přijíždějí exkurze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme