Pražským primátorem bude Svoboda

Pražskou radnici příští čtyři roky povede ODS s ČSSD. Po sociálních demokratech schválilo dohodu i vedení pražské ODS. Ta bude mít v radě města pět míst včetně primátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zleva: Boris Šťastný, Bohuslav Svoboda a Rudolf Blažek | Foto: ČTK

Primátorem se stane lídr Bohuslav Svoboda. Pět radních bude mít pak i sociální demokraté. Jedno místo pak v radě chtějí strany nabídnout i TOP 09. TOP 09 bude jako vítězná strana v opozici. Dohodu stran musí ještě odsouhlasit ustavující zastupitelstvo, které bude volit primátora a jednotlivé radní. Mělo by se sejít buď 30. listopadu nebo 1. prosince.

Jak oznámil po jednání klubu zastupitelů a regionální rady řekl šéf pražské ODS Boris Šťastný, občanští demokraté získali vedle postu primátora také pozice náměstků pro územní plán a pro zdravotnictví. ČSSD má mít pět míst v radě včetně postu prvního náměstka primátora, kterým by se měl stát Karel Březina. Sociální demokracie by měla mít v gesci oblast dopravy, školství, kultury, sociálních věcí, životního prostředí a evropských fondů.

Top 09 odmítá křeslo v radě

Nabídku jednoho místa v radě pro TOP 09 do koaliční smlouvy prosadila ODS, řekl budoucí primátor Bohuslav Svoboda:

„Není to proto, že bychom chtěli, aby nesl odpovědnost za naše rozhodování, Je to proto, že z titulu pravého radního by se zúčastnil všech jednání rady, byl by účasten všech rozhodování, ke všem rozhodování by mohl zaujímat nějaké stanovisko a prezentovat ho veřejnosti. Je to vlastně funkce kontrolního výboru na druhou, poznamenal Svoboda.

TOP 09 ale už reagovala, že o místo v radě nestojí. Za to bude chtít předsedu a většinu v kontrolním výboru. Lídr TOP 09 v Praze Zdeněk Tůma řekl, že jeho stranu v opozici obě vládnoucí strany pocítí: „My jsme od začátku počítali s tím, že varianta skončení v opozici existuje. A věříme, že naše opozice bude dostatečně silná a znatelná. Bude to vlastně první opozice v Praze, kterou ODS a ČSSD zaznamenají.“

Předseda ODS nepokládá pražskou koalici za šťastnou

Koalice ODS a ČSSD v Praze je politicky nesprávným krokem. Kromě zástupců vítězné TOP 09 a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a volebního lídra Jiřího Dienstbiera mladšího si to myslí předseda ODS a premiér Petr Nečas, který tento svůj názor vyslovil po dnešním jednání vlády.

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Uzavření koalice mezi ODS a ČSSD na pražském magistrátu pokládá Nečas za politicky nesprávný krok. Podle něj by vznik pravicové koalice víc odpovídal přání voličů v hlavním městě. Nečas ale také dodal, že na výsledku jednání má svůj podíl i přístup vítězné TOP 09 v Praze. Odlišný pohled na sestavení koalice v hlavním městě má předseda pražské ODS Boris Šťastný.

Podle Nečase ale vedení jeho strany pražským občanským demokratům do vyjednávání nemluvilo:

Přehrát

00:00 / 00:00

O koalici v Praze v pořadu Svět o třetí na Rádiu Česko.mp3

„Je to tedy zodpovědnost vedení pražské ODS, když přijala tento krok. A je na představitelích pražské ODS, aby přesvědčili voliče Občanské demokratické strany, že udělali správný krok. Mají na to čtyři roky a vždycky za každý politický krok je vystaven účet ve volbách,“ uvedl Nečas.

B. Sobotka: Zodpovědnost je na pražské organizaci ČSSD

Krajský výbor i zastupitelský klub pražské ČSSD už na dnešním jednání schválili koaliční dohodu s ODS. Pro byli všichni členové kromě Jiřího Dienstbiera mladšího, který byl kandidátem na primátora za ČSSD.

Koalici s občanskými demokraty v Praze už v minulosti nepodporoval úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle něj je teď veškerá odpvoědnost na pražské organizaci.

Dohodu mezi ODS a ČSSD označil za "potrat pražské naděje" předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Uzdravení Prahy se odkládá o čtyři roky," poznamenal.

Milan Kopp, Martin Drtina, Ondřej Černý, Václava Marešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme