Městský soud zamítl žalobu na volby do pražského zastupitelstva

Volby v Praze platí. Rozhodl o tom městský soud, který zamítl návrhy tří menších stran. Zelení, Věci veřejné a Evropští demokraté se domáhali zneplatnění voleb kvůli rozdělení metropole do sedmi volebních obvodů. Prý je to poškodilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Rozdělení Prahy prosadila ODS, která měla v minulém zastupitelstvu většinu. Podle zelených a SNK ED se tím chtěla zbavit menších politických stran. ODS se bránila, že jí takový krok umožňuje zákon a že se v minulých pražských komunálních volbách vždy volilo v jiném počtu obvodů.

Odůvodnění usnesení na elektronické úřední desce soudu má 10 stran a je protkáno četnými odkazy na dřívější rozhodnutí Ústavního a Nejvyšší správního soudu. Ten už v roce 2002 podobnou námitku jako nedůvodnou zamítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda SNK-ED v Praze Jiří Witzany

Strany se chtějí obrátit na Ústavní soud

Předseda SNK-ED v Praze Jiří Witzany dnešní rozhodnutí soudu očekával. SNK-ED se proto se stížností obrátí na Ústavní soud, který má podle něj více pravomocí posuzovat právě tuto záležitost: „Já si myslím, že má větší pravomoci říci, že jsou vyšší ústavní principy, které nebyly správně pomítnuty do platných zákonů, nebo platné volební zákony nebyla správně aplikovány, což jsme přesvědčeni, že je případ hlavního města Prahy.“

Předseda Strany zelených Ondřej Liška ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že je zde prostor pro to, aby Ústavní soud konstatoval, že se kvalita, demokratičnost a svobodná
soutěž politických stran ve volbách kvůli tomuto kroku ODS zhoršila. „Primárním cílem je dosáhnout toho, aby Ústavní soud konstatoval, že není možné svévolně nakládat se zákony a zhoršovat tím přístup politických stran do volební soutěže. Pokud to konstatuje, tak
logickým krokem je zneplatnění voleb,“ dodal Liška.

Přehrát

00:00 / 00:00

K rozsudku se vyslovil i Předseda Strany zelených Ondřej Liška ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

To, že se zelení se nehodlají vzdát, potvrdila ve vysílání Radiožurnálu také jejich kandidátka na pražského primátora Petra Kolínská. Na stížnosti už pracují právnici, strana ji hodlá podat co nejdříve. Výkonný místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka rozhodnutí soudu respektuje. Ale o tom, jestli se i Věci veřejné připojí k ústavní stížnosti, se teprve podle něj bude jednat.

Dnešní rozhodnutí tak zbořilo poslední překážku ke vzniku magistrátní koalice. Jako nejpravděpodobnější varianta se teď jeví velká koalice ODS a ČSSD, i když přesně za hodinu by mělo začít vyjednávání mezi TOP 09 a občanskými demokraty.

Ustavujícímu zasedání nic nebrání

Lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda předpokládá, že rozhodnutím soudu skončí tanečky, které zatím rozhovory ovlivňovaly. Komentátoři k tomu dodávají, že koalici občanských a sociálních demokratů tím už nic nestojí v cestě.

Místopředseda pražské ČSSD a jeden z vyjednavačů sociální demokracie o koalici na pražském magistrátu Karel Březina výsledek jednání soudu přivítal. I tak ale podle ČSSD by měla Praha vystupovat do budoucna ve volbách jen jako jeden obvod. Současným rozhodnutím se navíc podle Březiny otvírá prostor pro svolání ustavujícího zastupitelstva, dokdy by se také měla vyřešit otázka pražské koalice:

„Samozřejmě to znamená, že v tuto chvíli to znamení, že může bát svoláno ustavující zasedání zastupitelstva. A to je tem deadline, kdy musí dojít k rozhodnutí, jaká koalice bude v Praze vládnout. Myslím, že by bylo dobré, kdyby se situace vyřešila v horizontu maximálně dvou týdnů,“ uvedl Březina pro Český rozhlas.

Rozdílná váha hlasů?

Politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého, Olomouc v Ozvěnách dne zdůraznil, že podstata problému netkví v tom, že malé strany neuspěly. „V Praze bylo sedm volebních obvodů, které měly shodně všechny devět mandátů. /problém spočívá v tom, že počet registrovaných voličů v těchto jednotlivých obvodech se výrazně lišil.“ Podle něho měl mít některý obvod podle počtu voličů osm mandátů a jiný deset. „Z tohoto úhlu pohledu byl jednoznačně porušen ústavou vyžadovaný princip rovnosti volebního práva.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Tomáš Lebeda varoval v Ozvěnách dne před možností porušení ústavního principu rovnosti volebního práva

Lebeda nechtěl předjímat rozhodování Ústavního soudu. „Pokud by Ústavní soud toleroval takovouto možnost popření ústavního principu rovnosti volebního práva, tak se můžeme v budoucnu dostat k velmi závažným účelovým manipulacím,“ varoval před záměrnou manipulací volebních obvodů.

Doktor Marek Antoš z katedry Ústavního práva ve Stalo se dnes připomněl, že soud neshledal v otázce rovnosti volebního práva porušení zákona. „Situace u nás je výjimečná v tom, že zákon dává zastupitelstvu možnost, aby si samo ještě před volbami změnilo pravidla hry tím, že rozdělí území obce do několika obvodů. To jinde obvyklé není.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zastupitelstvo hlavního města Prahy postupovalo zcela v souladu se zákonem, konstatoval ve Stalo se dnesMarek Antoš z katedry Ústavního práva

Antoš se nedomnívá, že by menší strany měly naději na úspěch u Ústavního soudu. „Jakkoli lze považovat právní úpravu za ne zcela šťastnou a bylo by asi vhodnější, kdyby se zákon změnil - na druhou stranu musíme vidět, že Zastupitelstvo hlavního města Prahy postupovalo zcela v souladu se zákonem. Ani žádnou protiústavnost tam nevidím.- a proto se domnívám, že se ničeho u Ústavního soudu domoci nemohou,“ předpověděl Antoš.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme