Premiér chce motivovat podniky, aby financovaly vědu a výzkum

Ve vědě a výzkumu vidí předseda vlády Petr Nečas prosperitu České republiky. I proto chce motivovat podniky, aby přispěly k financování české vědy. Prohlásil to na zasedání Akademického sněmu Akademie věd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR

Zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR | Foto: Tomáš Adamec

Česká věda a výzkum jsou podle premiéra pro vládu prioritou. Musí totiž obstát v mezinárodní konkurenci. I to je důvod, proč do vědy půjde v příštím roce více peněz než letos. Její rozpočet se zvýší o půl miliardy korun, potvrdil dnes Petr Nečas.

„Potřebujeme výraznou podporu vědy, výzkumu a inovací. Tady bych chtěl připomenout, že tato kapitola státního rozpočtu pro příští rok je jedinou, která není krácena. A že dokonce zvyšujeme výdaje na výzkum, vývoj a inovace z 25,4 miliardy korun na téměř 26 miliard korun.“

Podle premiéra Nečase je nutné v budoucnu změnit systém financování vědy. Ten musí být průhledný, objektivní a kontrolovatelný.

Akademici také vyzvali vládu k větší spolupráci. Posílit by se měl rovněž vztah vysokých škol s Akademií věd.

Na sněmu se řešil i rozpočet pro vědu v příštím roce. Ten by měl být sice o půl miliardy vyšší než letos, Akademie věd si však pohorší o 100 milionů korun. Její předseda Jiří Drahoš ale Radiožurnálu řekl, že to činnost ústavů razantně neohrozí.

Kritika metodiky hodnocení

Tuzemští odborníci volají po spravedlivějším hodnocení české vědy. Nová metodika by měla víc odrážet jejich přínos pro společnost. Zdůraznil to předseda AV Jiří Drahoš na dnešním zasedání Akademického sněmu.

Český výzkum a vývoj podle něj přišel jen letos vinou chybného systému hodnocení až o půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen Akademické rady Vladimír Nekvasil o tématu hovořil v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Jak Radiožurnálu řekl člen Akademické rady Vladimír Nekvasil, stávající metodika hodnocení neodráží spravedlivě výsledky zdejší vědy z toho důvodu, že k hodnocení volí jen jeden parametr. Ten je navíc podle něj v řadě kroků nastavený velmi subjektivně.

„Představme si, že máme použít jedno číslo nebo jeden parametr k rozhodnutí o inteligenci, k rozhodnutí o pracovitosti, k rozhodnutí o výkonnosti. To prostě nejde,“ tvrdí Nekvasil, podle kterého je Česká republika kvůli této metodice dokonce předmětem úsměšků ve světě.

„Ale nejen to. Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vypsaný projekt na audit české vědy a výzkumu, který dělá mezinárodně uznávaná společnost Technopolis, dospěl ke stejnému závěru: že touto cestou, tak jak je to nastaveno, pokračovat nelze,“ zdůraznil v Ozvěnách dne.

Akademie podle jeho slov usiluje o to, aby se věda v Česku hodnotila stejně jako ‚všude jinde‘. Vládní radě pro výzkum, vývoj a inovace, což je poradní orgán kabinetu, už předložila své konkrétní návrhy, jak by hodnocení mělo v budoucnu vypadat.

„Z dnešního vystoupení pana premiéra jsem měl pocit, že to, co akademie navrhuje, je v souladu nejenom s programem této vlády, ale i s názory pana premiéra,“ podotkl Vladimír Nekvasil.

Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme