Babiš neuspěl se žalobou kvůli evidenci ve svazcích StB. Řekl, že je připraven soudit se celý život

Český premiér v demisi Andrej Babiš prohrál na Slovensku spor s Ústavem paměti národa, zda byl veden v evidenci StB. Případ se táhne už šest let a ke Krajskému soudu v Bratislavě ho po svém říjnovém rozhodnutí vrátil ten ústavní. Verdikt je definitivní a šéf hnutí ANO se proti němu nemůže odvolat. O rozsudku z 30. ledna tohoto roku informovala v úterý slovenská média.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 18:05 13. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předloňský dluh předsedy ANO Babiše vůči věřiteli Babišovi byl 37,5 milionu korun, loni už 153 milionu korun

Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek

„Pro nás a pro Ústav paměti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně uzavřena,“ citoval deník SME zástupce právní kanceláře Poláček & Partners, která v případu zastupovala Ústav paměti národa (ÚPN).

„V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by říkalo, že Andrej Babiš je veden jako agent Státní bezpečnosti neoprávněně. Pokud by to chtěl opět řešit, může žalovat někoho jiného. Ústavní soud neřekl, koho,“ dodal sám právník Pavol Poláček.

'Smutná pravda' i 'donedávna nepředstavitelné'. Jak opozice reaguje na verdikt o Babišově evidenci u StB?

Číst článek

Andrej Babiš se s historickým ústavem, který kromě jiného spravuje svazky StB, soudil šest let, během nichž spor postupně prošel všemi stupni slovenského soudnictví. 

Rozhodující pro spor bylo rozhodnutí ústavního soudu, podle něhož nebyli svědci z řad StB důvěryhodní. Krajský soud tak musel při svém rozhodování vycházet primárně z listinných důkazů.

„V tomto soudním sporu už nemohou vypovídat bývalí příslušníci StB jako hodnověrní svědci. Soud se bude muset opřít o listinné důkazy, které doposud ignoroval. Je dvanáct spisů na pěti místech, čtyřicet kontrolních podpisů a k tomu ještě další svědectví odborných zaměstnanců ÚPN, kteří k tomu mají co říct. To znamená, že pan Babiš bude tahat za kratší konec,“ řekl loni na podzim serveru iROZHLAS.cz dnes už bývalý šéf ÚPN Ondrej Krajňák.

Reakce Babiše: bude se dál soudit

Určitě budu buď žalovat ministerstvo vnitra, nebo Slovenskou informační službu, nebo eventuálně zvážíme žalobu na Evropský soud pro lidská práva. Já to zásadně odmítám, nikdy jsem nespolupracoval. Nic jsem nepodepsal a takových, které postihl rozsudek ústavního soudu, jsou stovky,“ řekl Babiš pro Radiožurnál. Pro ČT a ČTK řekl, že je připraven se soudit celý život.

Vyjádření mluvčího krajského soudu v Bratislavě Pavla Adamčiaka pro Radiožurnál

Krajský súd v Bratislave dňa 30. 01. 2018 verejne vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol tak, že napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie m e n í tak, že žalobu žalobcu zamieta. Odvolací súd v zmysle nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky konštatuje, že vzhľadom na skutočnosť, že v spore označený žalovaný nie je (nebol) pôvodcom zásahu do práva na ochranu osobnosti žalobcu, keď mu zverejnenie prepisu evidencií bývalej Štátnej bezpečnosti ukladá zákon o pamäti národa, mal súd prvej inštancie správne žalobu zamietnuť pre absenciu pasívnej vecnej legitimácie žalovaného, z ktorého dôvodu neostalo odvolaciemu súdu než napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie zmeniť (§ 388 CSP) a pre označený nedostatok tzv. pasívnej vecnej legitimácie v spore na strane žalovaného žalobu zamietnuť. Rozsudok je právoplatný doručením (§227 C.s.p).

Podle právníka Pavla Poláčka, který ve sporu léta zastupoval ÚPN, by ale rozhodnutí ústavního soudu ve sporu mělo vliv i na příští spory. „Soud bude povinen respektovat nález ústavního soudu a tam je velice silná myšlenka, která říká, že bývalí příslušníci StB, kteří vypovídali jako svědci, jsou nedůvěryhodní a soud nemůže k jejích výpovědi jen tak přihlížet. Bude to tedy pro pana Babiše velký důkazní problém,“ říká pro iROZHLAS.cz.

Žádná změna

K výsledku soudního sporu se na sociální síti Twitter vyjádřil i mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Podle něj nic nemění na rozhodnutí prezidenta nechat Andreje Babiše coby vítěze voleb sestavit vládu.

„Z hlediska postupu pana prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu. Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus o sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO. Navíc česká média v této kauze vědomě dezinformují. Soud pouze potvrdil verdikt ústavního soudu, jinou volbu neměl. Meritum věci konstatuje SME.sk: Jestli byl Babiš ve svazcích neoprávněně, ÚPN za to nezodpovídá, jen archiv StB spravuje. Je pouze na Andreji Babišovi, zda podá žalobu v této věci na jiný subjekt na Slovensku,“ prohlásil Ovčáček.

Výběr událostí kolem soudního sporu Andreje Babiše

3. prosince 2011 - Server Euro.cz zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl podnikatel od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se stal agentem. Babiš, který vážně uvažoval o vstupu do politiky, se označení spolupracovníka StB bránil. Babišův svazek je archivován v Bratislavě; podstatná část materiálů z něj byla skartována v prosinci 1989.

17. ledna 2012 - Babiš podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB.

6. června 2013 - Soud začal projednávat žalobu Babiše o jeho neoprávněném vedení ve svazcích StB coby agenta. Babiš osobně před soudem spolupráci s StB popřel.

17. listopadu 2013 - Babiš označil proces kvůli spolupráci s StB za zmanipulovaný. V Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že spolupráci nepodepsal, naopak byl terorizován, vyšetřován a vydírán, protože měl v rodině "dvě emigračky".

24. listopadu 2013 - Bývalý důstojník tajné služby Andrej Kuľha v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že svazek, který má dokládat spolupráci Babiše s StB, je zfalšovaný.

26. ledna 2014 - Babiš se stal českým ministrem financí a místopředsedou kabinetu. Prezident Miloš Zeman se předtím nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen politiky s čistým lustračním osvědčením (Babiš o osvědčení nepožádal). Nakonec se ale hlava státu spokojila s tím, že vládní koalice poslala do druhého sněmovního čtení novelu zákona o státní službě, která od ministrů lustrační osvědčení nevyžaduje.

30. ledna 2014 - Kuľha u bratislavského soudu prohlásil, že svazek Babiše ukazuje pouze nevědomou spolupráci s StB. Podobně se vyjádřil i člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

14. dubna 2014 - Bývalý příslušník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s StB jako agenta.

15. května 2014 - Badatel ÚPN Jerguš Sivoš a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů před soudem prohlásili, že archivní svazky, které se zmiňují o údajné spolupráci Babiše s StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy.

26. června 2014 - Bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích StB evidován coby její agent neoprávněně.

30. června 2015 - Rozhodnutí soudu prvního stupně o neoprávněné evidenci Babiše ve svazcích StB v odvolacím řízení potvrdil Bratislavský krajský soud.

31. ledna 2017 - Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání proti dřívějšímu rozhodnutí nižších soudů, že Babiš je neoprávněně evidován ve svazcích StB coby její agent.

10. března 2017 - Ústav paměti národa podal ústavní stížnost proti verdiktu nejvyššího soudu.

14. září 2017 - Slovenský ústavní soud na veřejném zasedání projednal stížnost ÚPN a oznámil, že verdikt vynese 12. října.

12. října 2017 - Slovenský ústavní soud zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že Babiš je ve svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Případ vrátil odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Ústavní soud mimo jiné uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN a že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích nebyli zproštěni mlčenlivosti.

13. února 2018 - Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent StB.

Eva Mošpanová, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme