Armádní letoun přivezl tělo české oběti katastrofy v Asii

Na letišti v pražské Ruzyni přistál před polednem armádní letoun TU-154, který přivezl tělo zatím jediné české oběti přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Čtyřiadvacetiletá žena zahynula v Thajsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turisté vystupují z armádního speciálu | Foto: Michal Kamaryt

Z letadla vystoupilo také sedm českých a šest zahraničních turistů. Armádní letadlo vyslal do oblasti meziresortní krizový štáb. Na Severní Sumatře v Indonésii vyložilo devět tun vody a léků na pomoc obětem katastrofy. Do Česka se vrátilo přes Thajsko, Srí Lanku a Maledivy.

Po zemětřesení a následných vlnách tsunami v jihovýchodní Asii zůstává pohřešováno 40 Čechů.

V oblasti postižené probíhá závod s časem - lékaři a záchranáři se snaží omezit epidemie nakažlivých chorob. V některých oblastech Srí Lanky a Indonesie se už objevila velmi nakažlivá průjmová onemocnění. Hrozí přitom tyfus, malárie, cholera či horečka dengue. Největší hrozbou zůstávají rozkladající se mrtvá těla a zaplavené hromady odpadků.

Týden po ničivém zemětřesení a vlnách tsunami napočítaly postižené země 130 tisíc mrtvých.Vzhledem k tisícům pohřešovaných se může toto číslo podle odborníků z OSN vyšplhat až na 150 tisíc. České úřady pohřešují v oblasti 40 turistů. Potvrzena je jedna oběť.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme