Během demonstrace v Brně byli zraněni tři lidé

Během nedělní demonstrace neonacistů v Brně byli zraněni tři lidé. K potyčce došlo v bočních ulicích, mimo hlavní trasu průvodu. Policisté se o rvačce dozvěděli až později. Ostatní skupinky neonacistů a levicových radikálů se jim povedlo izolovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neonacisté z hnutí Národní odpor pochodují Brnem | Zdroj: ČTK

Příčina potyčky se podle zástupce ředitele brněnské policie Karala Pospíšila vyšetřuje. Není ani jisté, zda střet opravdu souvisel s pochodem neonacistů. "V oblasti ulic Josefská - Minoritská došlo k potyčce skupiny mladých chlapců. Dva jsou zranění, mají povrchová zranění na hlavě a po lékařském ošetření byli propuštěni. Jeden má také povrchové poranění, ale je ponechán v nemocnici. Podle šetření, které se teď provádí, by se mělo jednat o zraněné z řad anarchistů," vyjádřil se k potyčce Pospíšil.

Pochod příznivců neonacistického hnutí Národní odpor začal v Brně krátce po poledni. Centrem Brna prošly zhruba tři stovky neonacistů. Celou dobu je provázel kordon těžkooděnců a nad městem kroužil vrtulník. Podle odhadů Českého rozhlasu byl počet policistů zhruba stejný, jako počet demonstrujících. Neonacisté nesli transparenty a skandovali hesla.

K očekávanému střetu s levicovými radikály na náměstí Svobody nedošlo. Sice tam na průvod čekala asi třicítka aktivistů, policejní kordón je ale násilně vytlačil pryč. Průvod pak byl odkloněn, aby se oba tábory nepotkaly. Podle velitele zásahu Karla Krainera dohlížely na pořádek více než čtyři stovky policistů a strážníků. "My jsme měli informaci, že má dojít ke tvrdým střetům, dokonce se zbraněmi. Podle toho bylo koncipováno celé policejní opatření. Něco podobného se odehrálo před třemi lety, také Prvního máje. Budeme tu do té doby, dokud nebude v ulicích klid a bude hrozit střetnutí mezi účastníky pochodu a levicovou scénou," řekl Karel Krainer.

Podle jednoho z levicových radikálů, Milana Štefance, měly úřady neonacistický pochod zakázat. "Část Brno - střed měla dostatek prostoru, aby znemožnila pochod neonacistů městem. Není pochyb, že se jednalo o neonacisty. Když se podíváte na internetové stránky pořadatelů a svolavatelů, tak svolavatelem je Národní odpor, což je organizace, kterou i ministerstvo vnitra označuje za nacistickou. Je to organizace, která zpochybňuje romský Holocaust a osvobození Brna od fašismu označuje za okupaci," řekl Štefanec.

Michal Záboj, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme