Bez médií a veřejnosti. V Míčovně Pražského hradu poprvé zasedlo Čínsko-české centrum pro spolupráci

Na Pražském hradě v pondělí zasedlo nové Čínsko-české centrum pro spolupráci. Podle sinologa Martina Hály se tak stalo 'v tichosti a bez informování české veřejnosti'. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že centrum jednalo v Míčovně Pražského hradu a že se zasedání zúčastnil. Tvrdí však, že nejde o nový vládní úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman (vlevo) se na Čínském investičním fóru setkal s Liou Jün-šanem (vpravo), jedním z nejmocnějších mužů Číny a hlavou čínské Vedoucí skupiny pro ideologii a propagandu. | Zdroj: Profimedia

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

V pátek na webových stránkách projektu uveřejnil sinolog Martin Hála text, ve kterém informuje, že „v pondělí se v Míčovně Pražského hradu konalo bez nejmenší publicity první zasedání Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pás a stezka".

„Jediná (polo)oficiální zmínka o existenci takového centra pochází opět z čínských zdrojů, konkrétně ze zprávy agentury Nová Čína o projevu Jana Hamáčka na setkání s představiteli Mezinárodního oddělení Ústřední výbor Komunistické strany Číny v Bukurešti bezprostředně před pražským fórem," píše Hála.

„Hamáček na něm avizoval zřízení Centra jako důkaz prohlubování česko-čínských vztahů. Vzhledem k významu, který nové instituci přikládá, je s podivem, že se o něm nezmínil také české veřejnosti."

Nové centrum?

Agentura Nová Čína (Xinhua) ve zmíněné zprávě cituje předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD): „Minulý rok v Rize jsme podepsali Akční plán pro spolupráci v rámci iniciativy Pás a stezka. Nyní budeme spouštět Česko-čínské centrum pro spolupráci, první svého druhu v regionu.“

Server iROZHLAS.cz Hamáčka požádal o vysvětlení, zda může citaci Nové Číny potvrdit a co přesně znamená formulace „nyní budeme spouštět“. Zda se pojí se schůzkou, o níž píše Sinopsis a která se podle našich informací konala v pondělí. Předseda Poslanecké sněmovny však dotaz nezodpověděl s tím, že je momentálně na dovolené.

Šarm čínské diplomacie: o družbě Jana Hamáčka se soudruhem Liou Jün-šanem, mistrem propagandy

Číst článek

Radiožurnál se proto obrátil na ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, zda by mohl potvrdit informace o schůzce a zapojených subjektech a případně vysvětlit, proč ministerstvo průmyslu ani další relevantní české úřady o zasedání neinformovaly veřejnost.

Neveřejné bylo také letošní Čínské investiční fórum, jak Českému rozhlasu potvrdila projektová manažerka Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Anna Patočková. Fórum se navíc letos konalo v červenci místo obvyklého podzimu, kdy Čínu čeká 19. sjezd vládní Komunistické strany Číny, jenž má zvolit nové vedení země.

Ministr Havlíček v SMS pro Radiožurnál uvedl: „Jedná se o Čínsko-české centrum pro spolupráci v rámci NDRC (Národní komise pro reformy a rozvoj), což je v čínské hierarchii nadresortní orgán, který má na starosti implementaci projektu Pás a Stezka. Smyslem centra je podporovat vzájemnou informovanost o projektech česko-čínské spolupráce a monitorovat jejich realizaci. Fungovat bude tak, že budou výroční zasedání a případné konference k jednotlivým oblastem spolupráce.“

Schůzka v Míčovně

Server iROZHLAS.cz Havlíčkovi položil doplňující dotazy: zda je Čínsko-české centrum novým vládním úřadem, jak uvádí Sinopsis; kdy přesně vzniklo; zda spadá pod jím vedené české ministerstvo průmyslu a obchodu a za se jeho první zasedání konalo v pondělí v Míčovně Pražského hradu. Ptal se také, kdy a jakým způsobem ministerstvo o jeho vzniku informovalo.

„Centrum není novým úřadem," odmítl v SMS ministr. „Je zřízeno v rámci struktury čínské NDRC a MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu, pozn. red.) je spolupracující subjekt na české straně.“

Na propojení centra s NDRC a českým ministerstvem průmyslu a obchodu upozorňuje ve svém textu také sinolog Hála. „Na čínské straně je partnerem Centra Celostátní komise pro rozvoj a reformy (NDRC, Fa Kaj Wej 发改委), dříve známá jako Státní plánovací komise,“ uvádí.

„Na české straně je to ministerstvo průmyslu a obchodu, které však deleguje výkonné funkce na Tvrdíkovu (Jaroslav Tvrdík, pozn.red.) Smíšenou česko-čínskou komoru ve spolupráci s čínským velvyslanectvím.“

Pět českých poslanců si letí do Číny 'vyměňovat zkušenosti'. Za čínské peníze navštíví i tibetské oblasti

Číst článek

Z vyjádření ministra Havlíčka pro Radiožurnál tedy vyplývá, že zřízení Čínsko-českého centra pro spolupráci platí. To, že centrum zasedlo v pondělí 17. července v Míčovně Pražského hradu, potvrdil ministr stručně v další zprávě. Na dotaz, zda se ho účastnil, odpověděl: „Ano, mohu to potvrdit.“

„Co přesně je náplní čínsko-českého centra a jak je strukturováno, se vzhledem ke stupni jeho utajení můžeme dohadovat pouze z nepřímých odkazů. Jedná se zjevně o instituci, jež má na vládní úrovni koordinovat hospodářské vztahy mezi ČR a ČLR, včetně konkrétních investičních projektů,” míní Hála.

Více informací se server iROZHLAS.cz pokusil získat od prezidenta Smíšené česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka i již zmíněného Jana Hamáčka. Oba muže oslovil s dotazem, zda se pondělního jednání v Míčovně zúčastnili. Odpověděl pouze Hamáček, jenž stručně uvedl, že na zmíněném zasedání nebyl přítomen.

Magdalena Slezáková, Lenka Jansová, Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme