Bez médií a veřejnosti. V Míčovně Pražského hradu poprvé zasedlo Čínsko-české centrum pro spolupráci

Na Pražském hradě v pondělí zasedlo nové Čínsko-české centrum pro spolupráci. Podle sinologa Martina Hály se tak stalo 'v tichosti a bez informování české veřejnosti'. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že centrum jednalo v Míčovně Pražského hradu a že se zasedání zúčastnil. Tvrdí však, že nejde o nový vládní úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman (vlevo) se na Čínském investičním fóru setkal s Liou Jün-šanem (vpravo), jedním z nejmocnějších mužů Číny a hlavou čínské Vedoucí skupiny pro ideologii a propagandu.

Český prezident Miloš Zeman (vlevo) se na Čínském investičním fóru setkal s Liou Jün-šanem (vpravo), jedním z nejmocnějších mužů Číny a hlavou čínské Vedoucí skupiny pro ideologii a propagandu. | Zdroj: Profimedia

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

V pátek na webových stránkách projektu uveřejnil sinolog Martin Hála text, ve kterém informuje, že „v pondělí se v Míčovně Pražského hradu konalo bez nejmenší publicity první zasedání Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pás a stezka".

„Jediná (polo)oficiální zmínka o existenci takového centra pochází opět z čínských zdrojů, konkrétně ze zprávy agentury Nová Čína o projevu Jana Hamáčka na setkání s představiteli Mezinárodního oddělení Ústřední výbor Komunistické strany Číny v Bukurešti bezprostředně před pražským fórem," píše Hála.

„Hamáček na něm avizoval zřízení Centra jako důkaz prohlubování česko-čínských vztahů. Vzhledem k významu, který nové instituci přikládá, je s podivem, že se o něm nezmínil také české veřejnosti."

Nové centrum?

Agentura Nová Čína (Xinhua) ve zmíněné zprávě cituje předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD): „Minulý rok v Rize jsme podepsali Akční plán pro spolupráci v rámci iniciativy Pás a stezka. Nyní budeme spouštět Česko-čínské centrum pro spolupráci, první svého druhu v regionu.“

Server iROZHLAS.cz Hamáčka požádal o vysvětlení, zda může citaci Nové Číny potvrdit a co přesně znamená formulace „nyní budeme spouštět“. Zda se pojí se schůzkou, o níž píše Sinopsis a která se podle našich informací konala v pondělí. Předseda Poslanecké sněmovny však dotaz nezodpověděl s tím, že je momentálně na dovolené.

Šarm čínské diplomacie: o družbě Jana Hamáčka se soudruhem Liou Jün-šanem, mistrem propagandy

Číst článek

Radiožurnál se proto obrátil na ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, zda by mohl potvrdit informace o schůzce a zapojených subjektech a případně vysvětlit, proč ministerstvo průmyslu ani další relevantní české úřady o zasedání neinformovaly veřejnost.

Neveřejné bylo také letošní Čínské investiční fórum, jak Českému rozhlasu potvrdila projektová manažerka Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Anna Patočková. Fórum se navíc letos konalo v červenci místo obvyklého podzimu, kdy Čínu čeká 19. sjezd vládní Komunistické strany Číny, jenž má zvolit nové vedení země.

Ministr Havlíček v SMS pro Radiožurnál uvedl: „Jedná se o Čínsko-české centrum pro spolupráci v rámci NDRC (Národní komise pro reformy a rozvoj), což je v čínské hierarchii nadresortní orgán, který má na starosti implementaci projektu Pás a Stezka. Smyslem centra je podporovat vzájemnou informovanost o projektech česko-čínské spolupráce a monitorovat jejich realizaci. Fungovat bude tak, že budou výroční zasedání a případné konference k jednotlivým oblastem spolupráce.“

Schůzka v Míčovně

Server iROZHLAS.cz Havlíčkovi položil doplňující dotazy: zda je Čínsko-české centrum novým vládním úřadem, jak uvádí Sinopsis; kdy přesně vzniklo; zda spadá pod jím vedené české ministerstvo průmyslu a obchodu a za se jeho první zasedání konalo v pondělí v Míčovně Pražského hradu. Ptal se také, kdy a jakým způsobem ministerstvo o jeho vzniku informovalo.

„Centrum není novým úřadem," odmítl v SMS ministr. „Je zřízeno v rámci struktury čínské NDRC a MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu, pozn. red.) je spolupracující subjekt na české straně.“

Na propojení centra s NDRC a českým ministerstvem průmyslu a obchodu upozorňuje ve svém textu také sinolog Hála. „Na čínské straně je partnerem Centra Celostátní komise pro rozvoj a reformy (NDRC, Fa Kaj Wej 发改委), dříve známá jako Státní plánovací komise,“ uvádí.

„Na české straně je to ministerstvo průmyslu a obchodu, které však deleguje výkonné funkce na Tvrdíkovu (Jaroslav Tvrdík, pozn.red.) Smíšenou česko-čínskou komoru ve spolupráci s čínským velvyslanectvím.“

Pět českých poslanců si letí do Číny 'vyměňovat zkušenosti'. Za čínské peníze navštíví i tibetské oblasti

Číst článek

Z vyjádření ministra Havlíčka pro Radiožurnál tedy vyplývá, že zřízení Čínsko-českého centra pro spolupráci platí. To, že centrum zasedlo v pondělí 17. července v Míčovně Pražského hradu, potvrdil ministr stručně v další zprávě. Na dotaz, zda se ho účastnil, odpověděl: „Ano, mohu to potvrdit.“

„Co přesně je náplní čínsko-českého centra a jak je strukturováno, se vzhledem ke stupni jeho utajení můžeme dohadovat pouze z nepřímých odkazů. Jedná se zjevně o instituci, jež má na vládní úrovni koordinovat hospodářské vztahy mezi ČR a ČLR, včetně konkrétních investičních projektů,” míní Hála.

Více informací se server iROZHLAS.cz pokusil získat od prezidenta Smíšené česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka i již zmíněného Jana Hamáčka. Oba muže oslovil s dotazem, zda se pondělního jednání v Míčovně zúčastnili. Odpověděl pouze Hamáček, jenž stručně uvedl, že na zmíněném zasedání nebyl přítomen.

Magdalena Slezáková, Lenka Jansová, Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme