Britská mutace postupně převládá. Systém se blíží ke svým limitům, hodnotí pandemii Blatný

Britská mutace koronaviru v České republice postupně převládá. Celý zdravotnický systém se proto blíží na hranici svých limitů. Ve středu to na tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Připustil také, že by v nejbližší době vláda mohla omezit mobilitu i v dalších regionech.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 23:44 17. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přítomnost britské mutace postupně převládá. Šíří se ze západu na východ, zvyšuje se tak počet nově diagnostikovaných pacientů,“ popsal Blatný s tím, že nejvíc postižené jsou Čechy. „Nemocnice jsou v těchto částech země přetíženy.“

„Ke konci minulého týdne to bylo tak, že jsme se pohybovali kolem 40 procent, v nejvytíženějších krajích byla mutace až v 80 procentech vzorků. Je to i patrné v tom, jak se mění situace ze západu na východ,“ doplnil.

Šíření mutace by podle něj nemělo ohrozit návrat dětí do lavic. „Jdeme cestou, že uděláme vše pro to, aby nebyl ohrožen návrat studentů do škol. Pojistkou je testování, snažíme se tím snížit riziko. Situace se ještě může změnit a není to záměr,“ dodal Blatný. Stále počítá s termínem 1. března, který je podle něj reálný.

V nemocnicích je podle Blatného 6191 pacientů. Na jednotkách intenzivní péče pak leží 1175 lidí, z toho umělou plicní ventilaci jich potřebuje 584.

„Je vysoká zátěž nemocnic, trvá nedostatek personálu. Nemůžeme dodržovat standardy péče, v mnohých krajích je kapacita takřka vyčerpaná a funguje tak i přenos péče mezi regiony,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Celý systém lékařské péče se podle Blatného blíží svým limitům. „Začali jsme tak činit některá opatření. Nemůžeme vyloučit, že bude třeba omezit mobilitu i v jiných regionech,“ doplnil s tím, že k Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku mohl tento týden přibýt i jeden okres v Plzeňském kraji.

‚Zvyšuje se zájem o očkování‘

Situace je tak dramatičtější než na podzim. „Nemocnice na začátku zhoršení byly plnější, lidé zůstávají v nemocnicích déle, je i období roku, kdy je zátěž nemocnic vyšší i kvůli dalším onemocněním,“ vysvětlil Blatný.

Platby za covidové pacienty vylepšily rozpočty nemocnic. Ministerstvo ale úhrady od letoška snížilo

Číst článek

Ministerstvo proto opět jedná o pracovní povinnosti mediků a „zdravotních pracovníků ambulantního segmentu“. „Uvažujeme i o aktivaci zahraniční pomoci. Ta má ale spíše symbolický význam. V Česku jsou potřeba tisíce lůžek, nikoliv desítky, které může poskytnout zahraničí. Hrozí tak omezení péče jen na akutní stav,“ doplnil Blatný.

O tu podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého Česko požádá až v okamžiku, kdy bude lůžková kapacita naplněna z 90 procent. „Zahraniční kapacity aktivujeme tehdy, jakmile se zbytková kapacita lůžek v celém Česku dostane pod 10 procent. K tomu zatím nedošlo,“ řekl.

Ministerstvo si u agentury STEM nechalo udělat průzkum, jestli se lidé nechají očkovat. „Zvyšuje se zájem o očkování v Česku,“ představil výsledky Blatný.

Podle svých slov ale nevidí důvod k tomu, aby lidé měli problémy s vakcínou od AstraZeneca a obávali se jí.

„Je schválena Evropskou lékovou agenturou a není potřeba její podávání omezovat. Debaty o její účinnosti jsou liché. Zásadním důvodem vakcinace je, aby vás vakcína ochránila před smrtí. To vakcíny, včetně té od AstraZenecy, dělají,“ řekl s tím, že v distribuci vakcín problém není.

Osobní odpovědnost místo příkazů

Ministr opět apeloval na občany České republiky, aby dodržovali opatření: „To, co se děje, je dáno tím, že plošná opatření nefungují, když nejsou dodržována na individuální úrovni. Řešením je namísto zpřísnění uvědomělý přístup každého z nás.“

Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí

Číst článek

I podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je důležité, aby každý dodržoval opatření a řídil se pravidel 3R – ruce, roušky, rozestupy.

„Nyní, pokud se v Česku vyskytuje nakažlivější britská mutace, je apel a upozornění na každého z nás, abychom na tyto návyky pečlivě mysleli a zlepšili se,“ řekla.

Dodržování pravidel bude podle Blatného důležité hlavně v případě, že dojde k otevření obchodů. „Bude to na nás všech, aby byla místo rozkazů nastavena pravidla zabraňující šíření onemocnění. Nesmí to být pojato jako rozvolnění, k tomu teď není čas. Bude na nás na všech, jestli se dohodneme tak, že i když dojde ke změně nastavení, uděláme vše pro to, aby nedošlo ke zhoršení,“ popsal.

Ministr odmítá, že by šlo o otevření obchodů na zkoušku. „Slovo na zkoušku bych nepoužil. Jako pro epidemiologa nebo lékaře je můj závěr jednoznačný. Je to situace závažná a nelze dělat vůbec nic. Jako ministr zdravotnictví musím ukazovat na další problémy, které jsou stejně závažné. A jakkoli jsou opatření silná a nejsou dodržována, je úkolem nás všech najít způsob, jak se vrátit k jejich dodržování. Pokud se o tomto bude diskutovat, zatleskám,“ uvedl Blatný.

V uzavřených okresech ale podle něj k žádným změnám nedojde. Tam neotevřou ani obchody ani školy.

Anna Jadrná, pj, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme