Brno zakončilo ‚Pride Week‘ duhovým průvodem, do města se vrátil poprvé po čtrnácti letech

Brněnskými ulicemi v sobotu odpoledne prošel duhový průvod oslavující queer komunitu, účastnila se jej podle odhadu organizátorů asi tisícovka především mladých lidí. Průvod zakončil týdenní festival Brno Pride Week, který nabídl tři desítky kulturních a společenských akcí od přednášek, bohoslužeb a předčítání dětských knížek po společný běh. Festival se konal počtvrté. Novinkou byl právě návrat průvodu, který v minulosti narušili odpůrci.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do duhového průvodu v Brně se zapojila asi tisícovka lidí

Do duhového průvodu v Brně se zapojila asi tisícovka lidí | Foto: Patrik Uhlíř | Zdroj: ČTK

Začátek průvodu byl na Zelném trhu v 15.00, poté šli účastníci přes Malinovského náměstí a Moravské náměstí přes náměstí Svobody zpět na Zelný trh. Průvod, který trval asi hodinu a půl, šel za zvuku bubnů, zazněl však například i hit od Lucie Bílé Láska je láska.

Firmy provozující sociální sítě dostaly pětku z ochrany LGBTQ+ lidí. Nejlépe vyšel TikTok

Číst článek

„Záměrem bylo pokojným způsobem ukázat, že jsme tu a vždy jsme tu byli, že queer lidé nepatří na okraj společnosti a mají stejná práva jako všichni ostatní,“ uvedla produkční průvodu Melinda Murárová.

Trasu organizátoři předem nezveřejnili, protože předchozí akce narušili odpůrci. V roce 2008 prošel Brnem první velký průvod sexuálních menšin v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Bez incidentů se neobešel ani průvod o dva roky později.

I nyní monitorovali organizátoři festivalu na sociálních sítích v souvislosti s průvodem výhrůžky blokádami a násilím. Sobotní akce se podle organizátorů obešla bez incidentů. V ulicích Brna bylo minimum lidí. Jednak kvůli nepřízni počasí, místy pršelo, a také kvůli tomu, že fandové u obrazovek sledovali semifinále hokejového mistrovství. Ti, co v ulicích byli, ale neváhali a průvod si fotili.

„Jeden z důvodů, proč jsme průvody nepořádali, byla bezpečnost. Předchozí duhové průvody pod spolkem STUD, konané v letech 2008 a 2010, byly narušeny extremistickými projevy. Tento rok jsme se na průvod cítili být připravení a chtěli jsme ho udělat v souladu s našimi hodnotami - klidný a hlavně bezpečný,“ uvedla ředitelka festivalu Michaela Chylová.

Festival začal 18. května. Cílem bylo vytvořit pro lidi z LGBT+ komunity bezpečný prostor, kde se cítí respektovaní takoví, jací jsou. Letošní program stavěl na třech základních hodnotách, kterými jsou pečovat, vzdělávat a propojovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme