Třetinu Brna ráno zasáhl rozsáhlý výpadek pitné vody. Dodávky vody se odpoledne podařilo obnovit

Brněnské vodárny a kanalizace po ranní havárii v kolektoru na Kolišti v Brně obnovily dodávky vody v celém městě. Výpadek pitné vody od rána zasáhl třetinu města. Porušený úsek čeká oprava, hasiči stále odčerpávají vodu, která do podzemního kolektoru ráno natekla z prasklého potrubí. Voda do domácností teď proudí jinudy, síť umožňuje poškozené místo „obejít“.

Brno (Aktualizováno: 14:52 24. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Technickými zásahy na vodovodní síti se podařilo pracovníkům vodáren postupně obnovovat dodávku vody. V současné době je již dodávka vody obnovena v plném rozsahu. V oblastech, kde došlo k přerušení dodávek, je možný krátkodobý výskyt zákalu vody, na jehož odstranění intenzivně pracujeme,“ uvedla kolem 14.30 mluvčí městské vodárenské firmy Renata Hermanová.

Zeď ruského konzulátu v Brně je postříkaná kečupem, podobně jako o víkendu velvyslanectví v Praze

Číst článek

Dopoledne se podařilo lokalizovat přesné místo havárie před domem Koliště 57. Kolektory jsou v hloubce přibližně 35 metrů, vyteklo tam několik tisíc kubíků vody a zaplavilo úsek o délce několika stovek metrů.

Podle plánku na webu vodáren se oblast výpadku ráno táhla od Králova Pole přes střed města, Komárov až k Tuřanům. Dotázaní Brňané ČTK potvrdili, že na mnoha místech v dané oblasti voda netekla, případně jen slabě nebo se zákalem.

Na místa zasažená výpadkem vysílali vodárny cisterny s vodou, třetinu Brna ale kapacity pokrýt nedokázaly. Prioritu proto mělo zásobování nemocnic a dalších důležitých objektů. 

Příčina neznámá

Příčina havárie zůstává zatím neznámá. Sklolaminátové potrubí v poškozeném úseku je z roku 2005. Pro úplnou likvidaci havárie bude nutné úsek vyměnit.

Havárie se stala kolem 5.30 v takzvaném primárním kolektoru. „Průnik vody zaznamenala bezpečnostní čidla na dispečinku Technických sítí Brno. Přestože došlo ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi okamžitě k částečnému přerušení dodávek vody, kolektor byl zaplaven do výšky několika metrů,“ uvedl provozně-technický ředitel Technických sítí Brno Josef Šaroun.

S odčerpáváním vody z podzemí pomáhají hasiči, a to například u Úrazové nemocnice, kde je vstup do kolektorové sítě. 

ČTK, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme