Brněnští vědci pracují na novém léku proti leukémii. Při terapii blokují konkrétní typ molekuly

Brněnští vědci možná našli nový lék na chronickou lymfatickou leukémii. Odborníkům se v laboratořích výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity podařilo popsat mechanismus, který dokáže zabránit množení nádorových buněk v těle pacienta. Nový lék zároveň snižuje odolnost leukemických buněk vůči současným léčivům. Svůj objev už si vědci nechali patentovat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní a soukromé laboratoře by podle Kateřiny Bílly Danyšové měly spolupracovat | Zdroj: Nemocnice Strakonice

„Celý tento projekt začal před více než deseti lety. Bylo to velmi náročné především ze strany dostupnosti klinických vzorků. Během výzkumu jsme využili vzorky od více než 150 pacientů,“ vysvětlil Českému rozhlasu Brno Václav Šeda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o výzkumu brněnských expertů

Účinky léku testoval na vzorcích, které vědci získali od lékařů z Fakultní nemocnice Brno. Cesta k objevení nové terapie ale nebyla snadná. Původně vědci ve své studii zkoumali, jak nádorové buňky reagují na jednu ze současných forem léčby.

„Nově se používají léčiva ze skupiny takzvaných LC inhibitorů. Naše studie se jich dotýká, protože Václav Šeda popsal, jakým způsobem vzniká v leukemických buňkách rezistence, respektive adaptace na tuto skupinu léčiv,“ popsal vedoucí výzkumu Marek Mráz.

Šeda přišel na to, že u pacientů se během terapie během krátké doby zvýší produkce konkrétní molekuly. „Ta způsobuje, že buňky dostávají jistou míru odolnosti vůči probíhající léčbě. Zároveň jsme popsali, že pokud tuto molekulu zablokujeme, tak rakovinné buňky jsou schopné lépe umírat,” doplnil.

Prodloužení přežití?

K zablokování zmíněné molekuly plánují vědci využít molekulu jinou. V následujících letech budou vylepšovat její chemické vlastnosti, aby léčba byla co nejúčinnější. Poté by odborníci rádi zahájili také klinické testování.

Dítě s leukémií v Česku poprvé léčí jeho upravenými bílými krvinkami. Dokážou ničit nádorové buňky

Číst článek

„Samozřejmě je velice těžké říct, co se stane reálně při podání terapie u pacienta. Nicméně lze předpokládat, že by se v klinické studii mohl ukázat pro pacienty benefit, tedy prodloužení přežití nebo minimálně dlouhodobější kontrola choroby,“ řekl Mráz.

Při chronické lymfatické leukémii dochází k nekontrolovatelnému dělení jednoho typu imunitních buněk. Ty přestávají tvořit protilátky, které člověka chrání před infekcí. Ve výsledku může dojít až k celkovému vyčerpání pacienta.

„Máme zde skupiny pacientů, kteří nemají vůbec žádné projevy. A potom je tam druhá, která poměrně brzy potřebuje nasadit terapii,“ doplnil Šeda.

Chronická lymfatická leukémie je nejčastějším typem leukémie u dospělých. Ročně je v Česku diagnostikována zhruba u 600 lidí.

Ivana Chatrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme