Brusel prověří podporu státu Třineckým železárnám
Evropská komise zahájí hloubkové šetření týkající se podpory českého státu Třineckým železárnám. Bude zkoumat, zda železárny nedostaly veřejnou podporu, která je v rozporu s evropským právem. Komisi zajímá, zda cena, kterou Konsolidační agentura letos v dubnu zaplatila za odkoupení akcií firmy ISPAT Nová huť od Třineckých železáren, byla skutečně tržní. Další pochybnost vyvolává transakce, kterou vláda převedla na Třinecké železárny 10 tisíc jejich vlastních akcií, a to za pouhých 40 procent nominální hodnoty.
Jak Radiožurnálu řekla mluvčí stálého zastoupení Česka při Evropské unii Petra Mašínová, naše úřady mají měsíc na to, aby Bruselu situaci objasnily.
"Co se týče stanoviska České republiky, tak 27. dubna a 30. dubna 2004 rozhodl Úřad pro hospodářskou soutěž, že prodej akcií Třinci není veřejnou podporou a že je slučitelná za určitých podmínek. V případě, že by Evropská komise neuznala cenu za prodej akcií jako cenu tržní, a podpora by tudíž byla shledána jako neslučitelná, potom by Evropská komise žádala navrácení s příslušným úrokem."
Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn věří, že úředníci ministerstva průmyslu postupovali správně.
"Informace pozitivní to není, ale znamená to pouze, že Evropská komise se rozhodla prošetřit tuto transakci, prošetřovala už v České republice desítky jiných transakcí, které se týkaly státní pomoci, a zatím jsme vždy uspěli. Přestože máme poměrně velkou míru státní pomoci, tak se vždy ukázalo, že jsme pravidla Evropské komise respektovali, já doufám, že to bude i v tomto případě."
Jde o zatím druhé řízení proti Česku ohledně státní pomoci. Letos v červenci zahájila Evropská komise formální šetření státních záruk pro Agrobanku a jejího majitele GE Capital Bank.