Finále kauzy Čapí hnízdo: státní zástupce obžaloval dvě osoby, Babiš a Nagyová půjdou před soud

Po více než šesti letech míří kauza padesátimilionové evropské dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo do finále. Pražský městský státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou). V pondělí o tom informoval mluvčí Aleš Cimbala. Šéfa hnutí ANO za tu dobu už sněmovna třikrát vydala ke stíhání. Oba ale celou dobu vinu odmítají.

Praha (Aktualizováno: 14:19 21. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ informoval mluvčí Cimbala.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ohledem na pokračování trestního řízení nebudou poskytovány k této věci žádné další bližší informace,“ informoval Cimbala

Podrobnou obžalobou se nyní bude zabývat městský soud v Praze. S ohledem na pokračování trestního řízení nebudou poskytovány k této věci žádné další bližší informace, dodal.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

„Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že svým jednáním naplnila skutkovou podstatu zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie“, píše se v tiskové zprávě městského státního zastupitelství. Jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu. V kauze čelila obžalobě vedle Babiše i Jana Nagyová, dříve Mayerová.

Podle Cimbaly neměl státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoroval, jinou možnost než poslat dvojici před soud. „Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud,“ podotkl. Kauza se tak míří před Městský soud v Praze.

Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. Vinu v minulosti odmítla i Nagyová.

Babiš sdělil, že pondělkem se potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces. U soudu chce prokázat, že nic trestného neudělal.

Babiš podání žaloby „u 15 let staré pseudokauzy“ považuje za zcela zjevný účelový pokus o jeho kriminalizaci. „Nebýt v politice, nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena,“ uvedl.

Andrej Babiš vinu dlouhodobě odmítá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu,“ dodal.

Advokáti obou obžalovaných v minulých měsících žádali pro své klienty o zastavení trestního stíhání. Těm nyní očividně státní zástupce nevyhověl. Redakce iROZHLAS.cz požádala o vyjádření Babiše i advokáty obou obžalovaných. Ti dosud na dotazy nereagovali.

Kauza Čapí hnízdo

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Bývalá Babišova poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová) | Foto: Petr Lemberk / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Akcie vlastnily Babišovy děti z prvního manželství a partnerka. Na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. 

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby.

Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Vedle české policie se podezřením z dotačního podvodu zabýval v roce 2016 i Evropský úřad pro boj pocit podvodům, známý pod zkratkou OLAF. Ten před zhruba pěti lety došel k závěru, že existuje podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie. Později dal ale od od vyšetřování ruce pryč.
České úřady se totiž v na začátku roku 2019 rozhodly dotaci vyjmout z unijního financování, a evropské peníze tak na projekt vůbec nešly. O půl roku později pak společnost 50 milionů vrátila.

ČAPÍ HNÍZDO

  • 2006 – Začala přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo
    prosinec
  • 2007 – ZZN AGRO Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele, později se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo
  • srpen 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt farmy Čapí hnízdo.
  • září 2008 – Za akcie farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, měl to být dar dětem a partnerce
  • říjen 2013 – O projekt farmy Čapí hnízdo se začala zajímat média. Babiš tehdy řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
  • listopad 2015 – padá trestní oznámení kvůli možnému dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo
  • leden 2016 – Okolnosti získání dotace začala vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům
  • srpen 2017 – Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka
  • říjen 2017 –  Poté, co Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál
  • květen 2018 – Státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a farma Čapí hnízdo, zrušil
  • červen 2018 – Nástupnická společnost farmy Čapí hnízdo Imoba souhlasila s vrácením dotace
  • březen 2019 – Policie vyloučila z vyšetřování případu premiérova syna Andreje Babiše mladšího k samostatnému projednávání
  • září 2019 – Pražští žalobci stopli stíhání Babiše i dalších v kauze Čapí hnízdo. Farma byla malou firmou, zjistili
  • prosinec 2019 – Kauza Čapí hnízdo pokračuje. Šéfžalobce Zeman obnovil trestní stíhání Babiše a Mayerové
  • únor 2020 – Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se neprokázal
  • květen 2021 - Policie ukončuje vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v plánu je seznamování obviněných se spisem
  • srpen 2021 - Státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil případ policii k došetření
  • září 2021 - před policií vypovídal Andrej Babiš mladší, syn tehdejšího premiéra, doplněný spis putoval od police k dozorujícímu žalobci
  • říjen 2021 - do kauzy vstoupili podzimní sněmovní volby, vyšetřování muselo být přerušeno, když Babiš získal s poslaneckým mandátem i novou imunitu
  • listopad 2021 - Šaroch požádal sněmovnu o vydání Babiš ke stíhání
  • březen 2022 - nově zvolená sněmovna vydala Babiše ke stíhání
  • březen 2022 - Šaroch rozhodl o obžalobě, Babiš i Majerová půjdou před soud

pj, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme