Celníci na letišti Václava Havla odhalili rekordní zásilku kokainu

Celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze zásilku kokainu v hodnotě 60 milionů korun. Rekordních 31 kilogramů drogy pašovali z dominikánského Punta Cana ve svých zavazadlech tři občané Nizozemska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásilka kokainu odhalená celníky | Foto: Celní správa ČR

Množství zdrženého kokainu je podle kriminalistů největší v historii České republiky. „U nás je to velmi významná zádrž a svědčí o vynikající práci celní správy,“ řekl náměstek Národní protidrogové centrály Tomáš Kubík.

Zásilku pašovali dva muži a jedna žena. „Všechny tři osoby jsou zadrženy a byly předány na státní zastupitelství ke sdělení obvinění,“ upřesnil mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Pavel Drobek.

„Celníci zavazadla vytipovaných cestujících podrobili důkladné kontrole, při které ve třech z nich postupně nalezli celkem 25 balíčků obsahujících bílý prášek, který orientační chemická analýza označila za kokain,“ doplnil Drobek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek Národní protidrogové centrály Tomáš Kubík v Odpoledním Radiožurnálu

Zatím není jasné, jestli byl kokain určený pro český trh, nebo jestli měl putovat dál do zahraničí. „Neměli u sebe už žádné jiné letenky, předpokládáme, že jestli měli někam odjíždět, tak už by to bylo jinak než letecky,“ řekl mluvčí celního úřadu Drobek.

„Myslím si, že na náš trh je to příliš velká částka. Mohla tady zůstat část zásilky a část by se pravděpodobně rozměnila po Evropě, ale to jsou mé spekulace,“ odhadl náměstek protidrogové centrály Kubík.

Cena za gram kokainu se na českém trhu pohybuje od 1500 do 2000 korun. Zásilka, až o ní pravomocně rozhodne soud, bude zničena. A to nejspíš ve spalovně za přísného dozoru komise. „Má to přísná pravidla, aby nemohlo dojít k jakýmkoli únikům,“ dodal Kubík.

Kokain se častěji pašuje ve skrýších, nebo se polyká

Podle tiskového mluvčího Generálního ředitelství cel Jiřího Bartáka využívají pašeráci k pašování kokainu z Karibiku do České republiky dvou tras.

„Jedna je přímější, kdy se pomocí leteckých spojů snaží dostat drogu do Evropy přes nějaké západoevropské či středoevropské letiště, a druhá cesta je takzvaná lomená, kdy neletí či nejedou přímo, ale využívají například Afriku jako mezipřistání,“ říká Barták, podle nějž v poslední době není pašování kokainu do České republiky v příručním zavazadle časté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták se ve Večerním Radiožurnálu vyjádřil k zadržení rekordní zásilky kokainu na Letišti Václava Havla

„Je to první takový případ za dlouhou dobu. I když jsme v prosinci zachytili kokain, tak buď to bylo schováno v důmyslných skrýších v zavazadlech, anebo byl kokain napolykán,“ uvedl tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Kokain se k nám podle Bartáka v poslední době pašoval spíše v menším množství.

„Taková větší zásilka, letecká, jedenáct a půl kilogramu kokainu, byla na Ruzyni v roce 2007. Na druhou stranu, pašeráci se snaží drogy dostat kamkoliv na území Evropské unie a potom v rámci Unie distribuovat dál," uvedl Barták.

„Například před dvěma lety proběhla velká mezinárodní společná operace českých, chorvatských, španělských celníků, kde jsme u španělského pobřeží zadrželi přes 380 kilogramů kokainu,“ dodal mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Jakub Šídlo, ak, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme