Česká armáda posílí. V Afghánistánu chce zůstat aspoň do roku 2014

Česká armáda chce letos nabrat až 800 nových vojáků. Chce tak zastavit stárnutí armádního sboru. Zároveň oznámila, že hodlá v Afghánistánu působit minimálně do roku 2014. Návrh mandátu na další dva roky předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu zřejmě v dubnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják s protitankovou střelou

Český voják s protitankovou střelou | Foto: 601. skupina speciálních sil

Nabrat 800 nových vojáků je jednou z priorit ministerstva obrany, kterou dnes prozradil náměstek pro personalistiku Michael Hrbata. Kvůli tomu vzniknou samostatná rekrutační střediska Čechy a Morava. Prvních 180 vojáků prý už složilo přísahu v pátek ve Vyškově.

„Přehoupli jsme se ve věkovém průměru k 35 letům, což je poměrně značný věk. Hlavně nám ten věk roste na základních funkcích. Vzhledem k tomu, že nás ekonomická situace donutila k výraznému propouštění vojáků v roce 2009 a 2010 a byly zastaveny nábory, které byly zastaveny téměř 2 roky, nám samozřejmě populace zestárla,“ uvádí Hrbata.

Náměstek ministra obrany proto poukazuje na to, že stárnutí armádního sboru bylo přirozené. Armáda se nyní chce ale vrátit k omlazování sboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu mluvil k náborům do armády náměstek ministra obrany Michael Hrbata

„Čelíme zde ne zcela příznivému demografickému vývoji, ale konečně také čelíme zdravotnímu stavu a fyzické kondici mladé generace. Systém již nesmí být statický, my musíme aktivně vyhledávat nové potenciální vojáky a musíme oslovovat konkrétní cílové skupiny, které do armády potřebujeme,“ říká Hrbata.

Bílá kniha obrany, která určuje koncepci rozvoje armády v následujících deseti letech, uvádí, že armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce. V uplynulém desetiletí se v armádě kvůli předraženým a nesystémovým investicím a škrtům v rozpočtu nahromadil vnitřní dluh ve výši až 90 miliard korun.

„Jedna věc je vybavení, výstroje, logistika armády a druhá věc je personalistika. Lidské zdroje jsou absolutním základem celé armády. Můžeme mít sebelépe vyzbrojenou armádu, ale pokud nebudeme mít dobrý a kvalitní personál, nemáme šanci se uplatnit na trhu našich aliančních partnerů,“ tvrdí Hrbata a dodává:

„Ten lidský potenciál je základ, a proto mu ministr obrany, já i celý rezort dává poměrně velkou váhu.“

Z Afghánistánu nejdřív v roce 2014

Podle ministra obrany Alexandra Vondry je prodloužení působení české armády v Afghánistánu klíčovým bodem spolupráce v rámci NATO. O prodloužení působení chce Vondra jednat i s opozicí, mandát prý vládě a parlamentu předloží na jaře.

„Pro nás je naprosto klíčové držet pevné spojenectví a soudržnost v rámci Severoatlantické aliance. S tím souvisí náš záměr předložit vládě a parlamentu k diskuzi mandát pro Armádu České republiky v Afghánistánu na roky 2013 a 2014,“ říká Vondra a pokračuje:

„My předpokládáme, že budeme dál v ISAF působit po oba tyto roky, samozřejmě v nějaké snižující se a měnící se trajektorii. Jeden milník asi přijde zhruba za rok, kdy předpokládáme, že na zlomu 2012 - 2013 se promění působení provinčních rekonstrukčních týmů.“

V roce 2014 by české jednotky v Afghánistánu mohly plnit spíše výcvikovou roli.

Vláda rozhodne o nadzvukovém letectvu

Ministerstvo obrany také posílá do vlády návrh řešení protivzdušné obrany, včetně nadzvukového letectva. Letos totiž končí pronájem švédských strojů JAS-39 Gripen.

Ministerstvo nekomentuje, jaké doporučení kabinetu dává, a to s ohledem na utajované materiály. Podle prvního náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého je ale důležité navázat na dosavadní praxi:

„Vládě navrhujeme schválit opatření, respektive jakési komplexní řešení k zachování kontinuity ochrany vzdušného prostoru ve všech částech systému.“

České letectvo má i pro letošní rok seznam úkolů, mezi kterými je opět takzvaný air policing nad pobaltskými státy. A to v období září až prosinec 2012.

Jakub Šídlo, Nikola Bojčev, David Šťáhlavský, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme