Česká republika má s Vatikánem smlouvu o církvi

Dlouho připravovaná smlouva České republiky s Vatikánem je na světě. V Praze ji podepsali ministr zahraničí Cyril Svoboda a papežský nuncius Josef Erwin Ender. Smlouva upravuje vztah mezi českým státem a katolickou církví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda a Josef Erwin Ender | Foto: Michal Doležal

Dokument podle papežského nuncia nepřináší žádné revoluční změny ve vztazích mezi katolickou církví a státem. Jasněji ale vymezuje jejich práva a povinnosti. V zásadě potvrzuje stávající stav. "Výsledek, ke kterému jsme dospěli, je přijatelný pro obě strany, nejsou v něm vítězové ani poražení. Je to důstojný kompromis," uvedl Josef Erwin Ender.

Podle šéfa české diplomacie Cyrila Svobody smlouva plně respektuje suverenitu naší země a má i další pozitivní dopad. "Zakládá určité standardy pro katolickou církev na území České republiky a tím pádem je také přiznává všem ostatním církvím a náboženským společnostem," řekl Svoboda.

Dokument například vymezuje působení církve v kultuře, školství, zdravotnictví a sociální oblasti. Neřeší ale otázky restitucí církevního majetku a financování církví, zdůrazňuje ministr kultury Pavel Dostál s tím, že obě strany budou hledat rychlé přijatelné řešení. V koaliční smlouvě už ovšem existuje závazek vytvořit pro církve zvláštní fond. "Fond je jednou z možností, která tady existuje už od minulé vlády," dodal Dostál.

Dokument, který bude ještě schvalovat sněmovna a prezident, je v České republice terčem kritiky. Například podle odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka narušuje suverenitu státu a dává římskokatolické církvi privilegované postavení. Svoboda však tento názor odmítl.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme