České hory lákají množstvím sněhu

Podmínky na našich horách do nich přilákaly stovky lyžařů i běžkařů. Smůlu ale mají v Beskydech na Lysé hoře, kde sice napadlo až 93 centimetrů sněhu, ale vleky nejezdí. Provozovatelé sjezdovek tam stále čekají na to, jestli Ministerstvo životního prostředí prodlouží výjimku pro provoz vleků v chráněném území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Ideální lyžařské podmínky vylákaly desítky návštěvníků do Jeseníků. Vleky jsou v provozu prakticky ve všech horských střediscích. Po problémech s ochránci přírody však stále přetrvávají potíže na Ovčárně. Jak upřesnil Jaroslav Sembdner z Horské služby v provozu je tam pouze jediný vlek: "Dá se říct, že se to pohybuje všechno od těch 40 do 80 centimetrů, který jsou na Ovčárně. Tam ochranáři povolili do provozu jen vlek na tom Václaváku, v ostatních střediscích se všude lyžuje. Dneska jsou dobré podmínky: jasno, -10 °C. V Sedle je parkoviště úplně plné."

Smůlu ale mají v Beskydech na Lysé hoře, kde sice napadlo až 93 centimetrů sněhu, ale vleky nejezdí. Provozovatelé sjezdovek tam stále čekají na to, jestli Ministerstvo životního prostředí prodlouží výjimku pro provoz vleků v chráněném území. Radan Jaškovský z Horské služby ale dodal, že v dalších střediscích jsou vleky v provozu: "Lyžařské podmínky jsou dobré, na běžky je to úplně vynikající, je všude jasno, svítí sluníčko. I na to sjezdové lyžování je sněhu dostatek, i když některé sjezdovky v těch exponovaných místech začínají být vydřené, protože to bylo bez podkladu tam, kde se uměle nezasněžuje."

Mírný úbytek sněhu zaznamenala lyžařská střediska v Krušných horách. O současné situaci informuje Jiří Beneš z Horské služby na Božím Daru: "Dneska je na Klínovci a na Božím daru -4 stupně, je tady mlha. Na Klínovci je asi 35 cm sněhu a na Božím Daru 30 cm. Na Božím daru jezdí 4 vleky, na Klínovci taky 4. Na Klínovci jsou dobré lyžařské podmínky, dá se dobře lyžovat. Běžecké trasy jsou upravené."

Sníh na šumavských kopcích je poznamenán oblevou, přesto jeho kvalita je pro lyžaře stále dobrá. Podrobnosti telefonuje člen Horské služby na Špičáku Marcel Maxa: "Na hřebenech je 35 cm sněhu, v nižších polohách sněhu malinko ubylo. V provozu jsou pořád vleky Transporta a Lubský svah na Špičáku, sedačková lanovka na Pancíř, sjezdovka na Belvederu. Je pod mrakem, vypadá to na mírné sněžení, které by mělo přijít ve večerních hodinách. Teplota je tak kolem 5 pod nulou, běžecké trasy jsou nepravidelně upravované. Trasy v národním parku budou upravené od 15. prosince."

Ideální podmínky pro milovníky lyžování nabízí dnes Vysočina. "Slunečné počasí, teplota kolem 4 stupňů pod nulou a upravené tratě pro běžkaře. To dnes čeká návštěvníky Vysočiny a také skicentra u Nového města na Moravě. V jeho areálu pracovníci ráno najeli stopu v úseku 2 kilometrů a upraveny jsou i neoblíbenější tratě na Vlachovice, Tři studně, Frišavu i Medlov. Milovníci sjezdového lyžování mají k dispozici vlek přímo v Ski centru."

Markéta Kaclová, Jana Mertová, Andrea Čánová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme