Česko chce lákat vzdělané cizince na 'modré karty'

Česko chce lákat cizince se špičkovým vzděláním na takzvané modré karty. S jejich zavedením počítá novela pobytového zákona, kterou mají dnes ve druhém čtení projednat poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie hledá ilegální pracovníky. | Foto: Policie ČR

Norma také zavádí tvrdší postihy pro firmy, které zaměstnají cizince na černo. Podle novely by také měli doklady cizinců nově vyřizovat místo cizinecké policie úředníci ministerstva vnitra.

Neziskové organizace se ale bojí, že resort přechod agendy tak rychle zřejmě nezvládne a cizinci opět budou čekat na vydaní povolení k pobytu v hodinových frontách. To ministr vnitra Radek John odmítl a dodal, že změnou resort navíc ušetří.:

„Přechod je urychlen proto, že zeštíhlením cizinecké policie ušetříme 218 milionů daňových poplatníků. Samozřejmě budou přijati nové pracovníci, ale půjde o civilní zaměstnance, tedy lidi, kterým se neplatí výsluhy a nebudou nás tedy stát tolik peněz.“

Proti převodu kompetencí cizinecké policie na vnitro je však i předseda sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan.

„Jde o velký zákrok a byl bych rád, kdybychom tomu věnovali větší péči než v tomto zrychleném jednání. Rád bych také slyšel pozici cizinecké policie, jak se k tomu staví, co to udělá, jaký to bude mít dopad na kontrolu cizinců a podobně,“ uvedl Bublan.

Martina Spěváčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme