Česko má v EU zastupovat bývalý spolupracovník StB
Česká diplomacie hodlá do vrcholných orgánů Evropské unie poslat diplomata Petra Mooze, který v minulosti spolupracoval s komunistickou tajnou policií. I přes tuto skutečnost Mooz obdržel bezpečnostní prověrku, která mu umožňuje nahlížet do nejcitlivějších materiálů.
Někdejší ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý to považuje za velký problém české diplomacie. "Podle informací, se kterými jsem se seznámil, tento člověk nepochybně znamená bezpečnostní riziko a velmi by mě zajímalo stanovisko právě toho výboru, ve kterém by měl pracovat pro Evropskou unii," říká Devátý.
Český vyslanec ve Vídni Mooz by měl nastoupit do bruselského politicko-bezpečnostního výboru, který spadá přímo pod unijní radu. S tajnou komunistickou policií spolupracoval podle záznamů, které má Radiožurnál k dispozici, jako takzvaný důvěrník. V materiálech, které si o něm StB vedla, je popsáno několik konspiračních schůzek v Moskvě od roku 1983 do roku 1987.
Mooz ale míní, že mu prověrka, udělená před pěti lety Národním bezpečnostním úřadem, právem náleží. "To podezření samozřejmě tady vůči mě bylo, musel jsem se obhájit před nezávislou komisí při federálním ministerstvu vnitra, která v prosinci roku 1992 vydala osvědčení, že jsem nikdy nebyl vědomým spolupracovníkem StB," uvedl.
Nezávislá komise prohlásila, že Mooz o tom, že předává informace StB nevěděl. Vědeckého pracovníka Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Pavla Žáčka ale udivuje, že se Mooz se svým řídícím důstojníkem stýkal po dobu pěti let.
Podotýká navíc, že význam kategorie důvěrník se v tehdejším Československu a v zahraničí lišil. "Pokud šlo o osoby řízené rezidenturami, tak obsah pojmu důvěrník byl jiný," vysvětlil Žáček. Mooz ale trvá na svém. "Já jsem prostě nevěděl, že ten člověk pracuje pro Státní bezpečnost," tvrdí.
Národní bezpečnostní úřad nyní českého diplomata znovu prověřuje. Když jej prověřoval poprvé, dotyčný úředník navrhl prověrku na nejvyšší stupeň utajení nevydat. Tehdejší ředitel úřadu Tomáš Kadlec ale návrh svého podřízeného nerespektoval a bezpečnostní certifikát Moozovi vydal.
Obě kontrarozvědky, civilní i vojenská, poslaly premiéru Miloši Zemanovi v roce 2000 tajnou zprávu, ve které popisují manipulace Národního bezpečnostního úřadu s bezpečnostními prověrkami. Mimo jiné upozornily na jejich nestandardní průběh u téměř dvacítky diplomatů.