Jednání Česka a Polska o Turówu budou pokračovat ve středu. Ministři obou zemí věří v dohodu

Jednání Česka a Polska o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se opět experti i ministři životního prostředí obou zemí. Po pondělním jednání to řekl novinářům jeho český protějšek Richard Brabec (ANO). Věří, že středeční setkání přinese významný posun. Také Kurtyka řekl, že doufá v rychlé dosažení dohody. Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí, Richard Brabec odchází z jednání vlády.

Jednání podle Brabce nebyla a nejsou jednoduchá, ale při pondělním setkání zástupci obou zemí navázali na pokrok učiněný při pátečním jednání českých a polských expertů o Turówu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Polská strana odmítá těžbu přerušit, navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Polský prezident Andrzej Duda v pátek v televizi TVN, řekl, že Polsko nemůže Turów uzavřít, protože by přišlo o sedm procent energetického trhu.

Jednání podle Brabce nebyla a nejsou jednoduchá, ale při pondělním setkání zástupci obou zemí navázali na pokrok učiněný při pátečním jednání českých a polských expertů o Turówu.

Polský premiér o Turówu: Česko dostalo dobrý návrh, před volbami ale bude těžké dosáhnout dohody

Číst článek

„Shodli jsme se na tom, že je v zájmu obou stran, abychom zrychlili proces dohody s cílem, uzavřít smlouvu mezi Polskem a Českou republikou, abychom vyřešili tuto záležitost,“ řekl Brabec. Zrychlení postupu k uzavření dohody očekává od středečního setkání.

„Doufám, že se po těch jednáních dál významně posuneme,“ uvedl.

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který se pondělního jednání také zúčastnil, uvedl, že obě strany chtějí situaci raději řešit dohodou než soudními spory.

„Myslím, že všichni kolem stolu dnes zopakovali, že pro obě země je dohoda vhodnější než pokračování sporu u evropského soudního dvora. A nejenom pro obě země, ale pro oba regiony, a především pro obyvatele, kteří žijí na česko-polské hranici,“ prohlásil.

‚Reálná finanční podpora‘

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh ohledně dolu Turów.

Jak urovnat spor o Turów? ‚Chceme monitorovat stav vody a peníze na vodovody,‘ avizuje hejtman Půta

Číst článek

„Tento návrh spočívá v tom, že obyvatelé příhraničních oblastí mohou počítat s reálnou finanční podporou z polské strany, pokud jde o projekty týkající se vody, související s vytvářením dalších bariér proti hluku a jinými investicemi,“ řekl.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP minulý týden ve čtvrtek uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40 až 50 milionů eur (zhruba jedna až 1,25 miliardy korun).

Podle dřívějších informací by dohoda podle české strany měla obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje v obci Uhelná, která s dolem sousedí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme