Česko poslalo do Kuvajtu špatné masky

Gumárny Zubří prý poškodily pověst českých vojáků v Kuvajtu. Prohlásil to dnes ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Důvodem je skandál okolo dodávky nevyhovujících protichemických masek, kvůli němuž kuvajtská strana významný kontrakt zrušila. Vedení společnosti se proti tomuto tvrzení ostře ohradilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Vaculín ukazuje masku CM4

J. Vaculín ukazuje masku CM4 | Foto: Stanislav Zbyněk

Česko poslalo Kuvajtu pět tisíc protichemických masek. V českých médiích se však nejprve objevily informace o tom, že jsou vadné. Ohroženým obyvatelům Kuvajtu jsme poslali zcela nepoužitelné protichemické masky, napsala Mladá Fronta Dnes. Velitel naší jednotky v Kuvajtu Dušan Lupuljev dokonce listu řekl, že by je svým lidem zakázal používat. Rozhořel se skandál a ministerstvo vnitra se začalo přít s vedením Gumáren Zubří, na čí straně je chyba.

Kuvajtská strana si na základě nabídky z Gumáren Zubří vybrala nejmodernější typ civilní protichemické masky CM-6 už v loňském roce. Jak říká obchodní náměstek ředitele firmy Jindřich Vaculín, jednání se ale vlekla. "Ještě na konci roku 2002 nebyl podepsán žádný kontrakt."

Smlouvu se podařilo uzavřít až letos v únoru, ale vzhledem k hrozícímu konfliktu požadovala kuvajtská strana masky okamžitě. Tolik jich v Zubří neměli a tak zatím nabídli náhradní typ nižší kvality CM4 ze skladů civilní ochrany ministerstva vnitra. Kuvajt prý s překlenovací dodávkou souhlasil. "My jsme o dodávek masek CM4 samozřejmě s kuvajtskou stranou sepsali dohodu, vzorky masek byly v Kuvajtu posouzeny a byly vyhodnoceny jako vhodné," tvrdí náměstek Vaculín.

Verze ministra obrany Jaroslava Tvrdíka je ale jiná. Zpožděný kontrakt prý muselo zachraňovalo ministerstvo vnitra, přičemž se prý domnívalo, že jde o humanitární akci. "Jedná se o to, že to byl jiný typ masky a nebyl to výrobek úplně nový. Byl to výrodek z roku 1988, repasovaný, ale funkční a provozuschopný," potvrdil šéf obrany, podle něhož tím Gumárny výrazně poškodily pověst České republiky.

Mezitím z našeho velvyslanectví v Kuvajtu přišla zpráva o tom, Gumárny kvůli průtahům v jednání o smlouvě o významný kontrakt přišly a získala ho Jižní Korea, což potvrdil i ministr Tvrdík. Náměstek ředitele Gumáren Vaculín to ale popírá. "Kontrakt nebyl zrušen, ale je přerušen, protože je válka. My nejsme schopni dovézt do Kuvajtu masky," řekl.

Důvodem, proč neměly Gumárny masky pro Kuvajt připraveny hned v únoru, kdy se druhá strana rozhodla kontrakt konečně uzavřít, bylo podle Vaculína to, že výroba masek je finančně nákladná a firma si nemůže dovolit mít na skladě tisíce kusů bez podepsané smlouvy. Masky jsou prý v Gumárnách v současné době vyrobeny a termín dodávky ještě nevypršel.

Podobná ostuda se stala před 12 lety, když Praha dodala Saúdské Arábii tisíce zpuchřelých protichemických masek.

Vlasta Valentová, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme