Česko se podle MfD připravuje na pandemii ptačí chřipky

Kraje v České republice začaly s přípravami na případnou pandemii ptačí chřipky. Mladá fronta Dnes píše, že v regionech vznikají plány o konkrétní pomoci lidem. Právo informuje o skandálu v pražské policii - jeden z mužů zákona si přivydělával tím, že prodával podsvětí informace o policistech. Podle Hospodářských novin konec letního času v noci na neděli, znamená hodinu práce zadarmo. Lidové noviny radí, jak nejlépe vyjít s šéfy-cizinci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Česká policie vyslýchala bývalého předsedu vlády Stanislava Grosse v kauze Unipetrol. Mladá fronta Dnes to zjistila u krakovského prokurátora Jerzyho Balického. Policie prý zatím vyšetřuje hlavně to, zda si v souvislosti s kauzou řekl o pětimilionový úplatek Grossův extajemník Zdeněk Doležel. Stanislav Gross bude nejžádanějším svědkem celé kauzy. Vyslechnout ho chce i polská prokuratura. A druhý na řadě bude jeho někdejší pravá ruka, ředitel kabinetu Zdeněk Doležel. Podle Balického totiž existuje podezření, že se při privatizaci Unipetrolu rozdal úplatek ve výši 42 milionů eur.

Deník Právo s odvoláním na nejmenovaného kriminalistu píše o skandálu v pražské policii. Policista - zadlužený gambler - si přivydělával tím, že prodával policejní databáze kriminálnímu podsvětí. Muž údajně zkopíroval osobní data i s fotografiemi kriminalistů, měl doma v bytě prý dokonce i přísně utajené příslušníky sledovačky. Šéf pražské kriminálky Ivan Smékal ale deníku popřel, že by se takový případ stal. Cokoli říci odmítl Právu také ředitel Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Podle informací deníku ale vyšetřování probíhá v přísném utajení. Pokud se policista skutečně dopustil zneužití pravomocí veřejného činitele a bude usvědčen, skončí u policie, může dostat i peněžitý trest a až pět let vězení.

Česko se připravuje na možnou pandemii ptačí chřipky. Jak konstatuje Mladá fronta Dnes, v krajích už vznikají plány, jak by vypadala konkrétní pomoc lidem i na koho by se vztahovala. V seznamech vyvolených jsou lidé, kteří by v případě vypuknutí pandemie ptačí chřipky získali přednostně lék Tamiflu. Například v Moravskoslezském kraji by šlo přibližně o půl milionu lidí. Z nich by 280 tisíc tvořili mladí do osmnácti let s nejrůznějšími nemocemi a dalších 160 tisíc senioři nad šedesát pět let s obdobnými problémy. Pak 80 tisíc lidí, kteří pracují v profesích nezbytných pro zabezpečení chodu státu, včetně zaměstananců v samosprávě, tedy hejtmana a starosty.

Konec letního času v noci ze soboty na neděli, je hodina práce zadarmo. Hospodářské noviny citují odhad Ministerstva práce a sociálních věcí, že zaplaceno za hodinu práce navíc nedostanou tisíce lidí - jde o zdravotníky, řidiče nebo třeba zaměstnance obchodního řetězce Tesca, které má otevřeno nonstop. Odborářům to nevadí. Naopak! Na přípravě nařízení, které takto pracovní dobu upravuje, se aktivně podíleli. Právníci se shodují na tom, že dožadovat se zaplacení hodiny práce navíc by nemělo smysl. Muselo by se prokázat, že předpis, který upravuje odměnu za směnu, ve které se posouvaly ručičky o šedesát minut zpět, je v rozporu se zákonem.

Lidové noviny radí, jak nejlépe vyjít s šéfy-cizinci. Jinak se totiž ve vedení firmy bude chovat Evropan, jinak Asijec nebo Američan. Podle odborníků už za dva, tři roky přebírají zaměstnanci návyky svých šéfů. Přitom je omyl si myslet, že pokud pracujete s Evropanem, budete stejní. Například Němci vyžadují přesné dodržování pracovních postupů a chtějí po pracovníkovi velkou oddanost. Pracovní nasazení Francouzů se Čechům bude zdát pomalé a chaotické, jde ovšem ale jen o první zdání. Angličané preferují dlouhodobé vztahy založené na důvěře a stabilitě.

U šéfů Španělů nebo Italů je třeba reagovat velmi rychle a kreativně. Jak Lidové noviny dále píší, podle průzkumů 33 procent Čechů vidí v šéfech - cizincích přínos, sedm si s nimi nerozumí a 28 procentům dotázaných se zdá, že cizinci nechápou českou mentalitu. Poměrně velká část - 27 procent - nikdy cizince za šéfa neměla.

Marián Vojtek, Šárka Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme