Čeští bezdomovci bojují o postup na fotbalový šampionát Homeless World Cup

Na hřišti v pražské Masné ulici probíhá Národní kvalifikační turnaj pro Homeless World Cup 2010. Jde o mistrovství světa bezdomovců a dalších sociálně vyloučených skupin v takzvaném pouličním fotbale. Nejlepší hráči dnešní kvalifikace pojedou v září 2010 reprezentovat Českou republiku na Homeless World Cup do brazilského Rio De Janeira.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvalifikační turnaj na Homeless World Cup 2010 | Foto: Tomáš Adamec

Národní kvalifikační turnaj ve fotbalu pro bezdomovce pořádá občanské sdružení SANANIM, které se věnuje především léčbě lidí závislých na nealkoholových drogách. Jeho ředitel Josef Šedivý na Rádiu Česko uvedl, že cílem projektu Homeless World Cup je poskytnout lidem ohroženým sociálním vyloučením šanci a motivaci zlepšit vlastními silami svoji životní situaci.

„Ten fotbal je taková třešnička na dortu. Ono je to všeobecně prostřednictvím sportu, který slouží jako skvělý komunikační prostředek,“ dodal. Pouliční fotbal, ve kterém se dnes hraje kvalifikace na světové klání, se podle Šedivého od klasického fotbalu značně liší.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Praze probíhá kvalifikace na fotbalový Homeless World Cup. Hostem Rádia Česko byl Josef Šedivý ze sdružení SANANIM.

„Tady v Čechách hrajeme kvalifikaci na hřišti pro malou kopanou. Pravidla jsou stejná jako ve velkém fotbalu, vyjma ofsajdu. Mistrovství světa se hraje v pouličním fotbalu tak, jak je známý ve světě. Používá se třeba i odraz míče od mantinelu. Je to hodně rychlá hra, kde padá hodně gólů. A je to neobyčejně zajímavé i pro fanouška,“ přiblížil.

Týmy tvoří klienti různých sociálních organizací

Každý tým je podle něj zaštítěn nějakou organizací, která se věnuje problematice sociálně vyloučených osob. „Takže tady máme týmy, které hrají pod hlavičkou terapeutických komunit pro drogově závislé, Armády spásy, Naděje či Charity,“ přiblížil.

Co se týče výběru do reprezentace na světový šampionát, čtyři hráče vybere ze svého středu tým, který vyhraje kvalifikační turnaj, další čtyři hráče pak vyberou organizátoři – trenér národního týmu a rozhodčí - na základě osobních výkonů jednotlivých hráčů.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme