U staré cihlové stavby v blízkosti železniční trati zasahovaly jednotky ze strašnické a centrální hasičské stanice a jednotka Správy dopravní železniční cesty.
Fotbal může být nejen zábavou nebo prací za kterou bere velké peníze. Pro bezdomovce nebo drogově závislé to může taky být možnost vrátit se zpět do normálního života.
Kalifornské město Los Angeles se rozhodlo vyplatit dva miliony dolarů (43 milionů korun) rodině bezdomovce, kterého policie při kontroverzním zásahu v březnu 2015 zastřelila.
Bezdomovec Emil si zahrál v divadle s Oldřichem Kaiserem, předpovídal počasí v České televizi a teď radí ministerským úředníkům. Na ulici zatím zůstává, i když dočasně bydlení se rýsuje.
Zahradníka udělali úředníci Prahy 9 z bezdomovce Milana Ščuky. Zaměstnali ho, aby hlídal před vytvářením černých skládek na katastru obvodu a aby uklízel odpadky.
Strážní domek v pražské Libni železničáři opustili už dávno. Dnes v něm žije smečka psů a nastávající padesátníci Roman s Vlastou. Pracují pro Azyl opuštěných psů, útulek, který v objektu sídlí.
Na žižkovském nákladovém nádraží obývají bezdomovci betonové výklenky pod rampou u slepé koleje. Otvory nižší než metr mají vystlané matracemi a zachumlaní v přikrývkách přečkávají ty nejtužší mrazy.
Petr a Ivana žijí v objektu o velikosti dvakrát tři metry, ve kterém není voda ani elektřina. Přesto se za bezdomovce nepovažují. Podívejte se, jak vypadá jejich každodenní život.
Silné mrazy, které v posledních dnech zasáhly Českou republiku, mají zřejmě první oběti. V Ostravě byli o víkendu a v pondělí nezávisle na sobě nalezeni tři mrtví bezdomovci.
V Praze je zatím v noclehárnách míst dostatek. Kdyby v příštích dnech kapacita nestačila, nechají organizace svá denní centra pro potřebné v provozu i přes noc.
Zhruba dvacet skládacích stanů z kartonu dostanou lidé bez domova v Bruselu. Do stanu se vejdou dva lidé a jejich obyvatelé je můžou složit podobně jako tahací harmoniku a dát si je na záda.
Teploty venku se pohybují mírně nad nulou, k zimním měsícům samozřejmě patří také sníh. Pro někoho před Vánoci idyla, pro lidi bez domova začíná každoroční boj o přežití.
"Potulné vlaštovky" kkotčebi: tisíce severokorejských dětí bez domova, které na ulici dennodenně zápasí o život. Režim je teď stěhuje do vyklizeného lágru, kde je nutí k práci. Ale pozor na Číňany!
Žebráci ve východní Číně už se nespokojí s výmluvou kolemjdoucích, že nemají žádné drobné. Někteří z nich totiž jdou s dobou a přijímají i dary převodem z mobilního telefonu.
Několik desítek pražských a plzeňských bezdomovců chodí po ulicích s GPS přístroji. Jsou součástí sociologického výzkumu, který zkoumá jejich každodenní pohyb po městě. Výsledky výzkumu můžou podle vědců sloužit například k lepšímu cílení sociálních služeb, píše časopis Týden.
Plzeň se v noci ocitla bez proudu kvůli požáru odpadu, který založili zřejmě bezdomovci. Oheň v Cukrovarské ulici přepálil izolaci kabelů vysokého napětí a způsobil zkrat ve vedení. Hasiči oheň zlikvidovali zhruba za hodinu a půl a na místo zavolali energetiky.
OBRAZEM: Mrazivé počasí sužuje Česko už týden. Teploty mnohdy klesají až k minus 20 stupňům Celsia. Řada nocleháren pro lidi bez domova je kvůli nízkým teplotám zdarma. Ne všichni ale takový azyl v mrazech vyhledávají. Přitom od pátku zemřelo kvůli počasí nejméně šest lidí, většinou právě bezdomovců. Lidem bez domova pomáhá v těchto dnech horký čaj a dvě deky. „Pokud člověk nepije, tak nemůže zmrznout,“ říká Václav.
Na třech místech v Praze v neděli odpoledne rozdávali studenti při akci Vánoce společně teplý čaj a jídlo lidem bez domova nebo komukoli, kdo neměl s kým trávit Vánoce. Pořadatelé uvařili guláš ze sójového masa, asi stovka lidí přinesla jídlo, které jim zbylo ze štědrovečerní večeře nebo ho pro tuto akci připravili. Charitní aktivitu, při níž se najedlo asi 200 zájemců, chvílemi brzdil déšť.
Kvůli prvním silnějším mrazům začali pražští bezdomovci vyhledávat zimní noclehárny, ve kterých můžou přečkat chladné noci. Podle posledního sčítání lidu žije v metropoli zhruba 1300 lidí bez přístřeší. Kapacity jsou v Praze podle ředitele Centra sociálních služeb Tomáše Jána zaplněné asi z 85 procent.
Polsko a Pobaltí sužuje mrazivé počasí. Jen u severních sousedů umrzlo o víkendu přes 20 lidí. Celkem už v Polsku od začátku zimy na podchlazení zemřelo 39 osob, většinou bezdomovců.
Svatbu lze pořídit i za pár tisíc korun, zvlášť když se berou lidé bez domova. Takovou událost měli o prodlouženém víkendu i v pražských Záběhlicích v azylovém domě Naděje. Vzali se Helena, která přišla do azylového domu z ulice, a Josef, který tam přijel na invalidním vozíku přímo z vězení. Byla to vůbec první svatba, kterou v takzvaném „azyláku“ sociální pracovníci společně se snoubenci organizovali.
Bývalá kasárna na chebském sídlišti Zlatý vrch půjdou k zemi. Opuštěné polorozpadlé budovy obývají narkomani a bezdomovci, oprava by navíc byla příliš drahá. Radnice také hledá soukromého investora, který místo upraví a postaví tam rodinné domy. Demolici unikne jediný objekt, azylový dům Betlém.
V Brně skončilo testování lodního kontejneru předělaného na noclehárnu pro lidi bez domova. Zajímavostí je, že nocležníci vytápějí interiér teplem vlastních těl. Brněnští sociální kurátoři však radnici projekt k dalšímu využití nedoporučí. Podle nich není potřeba, protože míst v klasických nočních centrech je dostatek. Obyvatelé kontejneru ale byli spokojení.