Čeští studenti sebrali přes tři tisíce podpisů za nominaci Wintona na Nobelovu cenu

Sir Nicholas Winton by se mohl potřetí ucházet o Nobelovu cenu míru. Navrhnout ho chtějí studenti z gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy. Sbírají teď podpisy pod petice za jeho nominaci. Osud zachránce židovských dětí během války je nadchl natolik, že podporu shánějí i v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Nicholas Winton u sebe doma v Maidenheadu

Sir Nicholas Winton u sebe doma v Maidenheadu | Foto: Milan Kocourek

Pod petici na podporu Wintonovy nominace už sehnali studenti přes tři tisíce podpisů. Do středy ji mohou lidé podepisovat také u tří zastávek metra v Praze. Paralelně probíhá akce také v Los Angeles ve Spojených státech a Austrálii.

„Vlastní petiční akce u nás trvá teprve tři týdny. Přes tři tisíce podpisů je veliký úspěch. Důležité je, že my smíme použít také podpisy z té předchozí petiční akce. Teď máme dohromady i s cizinou kolem 130 tisíc podporovatelů. Rádi bychom se dostali na půl milionu,“ říká učitel Jiří Kostečka z gymnázia Open Gate.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podpisech pro Nicholase Wintona mluvil v Ranním interview učitel z gymnázia Open Gate Jiří Kostečka.

Nominaci podá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která už se o to pokusila dvakrát.

„Já jsem tu studentskou iniciativu zaznamenala a musím říct, že s velkou radostí a vděčností. To bylo vlastně to, co mě přesvědčilo, že tu nominaci podám. Ještě jsem tu nominaci nepodala, ale už minulý týden jsem požádala sněmovní právníky a též tiskový odbor, abychom se zamysleli nad tím, jak ji tentokrát budeme formulovat,“ uvedla Miroslava Němcová.

Podle ní by právě studentská aktivita mohla být rozhodující. I proto podá nominaci potřetí.

Nicholas Winton odvezl v roce 1939 z Československa před nacisty 669 převážně židovských dětí do Velké Británie. O svém činu mlčel přes padesát let. Jeho manželka Greta na to přišla náhodou, když na půdě jejich domu našla krabici se starými dokumenty. Režisér Matěj Mináč natočil o Wintonovi dokumentární filmy – Síla lidskosti a Nickyho rodina a hraný snímek Všichni moji blízcí.

„Protože přece jenom něco jiného je hlas politika, něco jiného je opakovaný hlas politika ještě rozšířený o nějaké důležité zahraniční aspekty a ještě něco jiného je, jestli odkaz člověk zanechal v duších i generací, kterých se vůbec druhá světová válka nedotkla,“ uvedla Němcová.

Nicholas Winton o studentské aktivitě ví prostřednictvím režiséra Matěje Mináče. „Bližší podrobnosti se dozvíme v pondělí, při návštěvě pana režiséra na Open Gate,“ říká učitel Kostečka.

Nicholas Winton za války zachránil téměř sedm stovek židovských dětí před nacistickými koncentračními tábory tím, že zorganizoval jejich transport ze země.

„V ruce držím památník, kam mi psal dědeček večer, když jsme odjížděli, abych zůstala věrná národu. A kdybych zůstala v Praze, tak bych asi odjela s dědečkem do Terezína,“ vzpomínala jedna ze zachráněných, lady Milena Grenfell Bainesová.

Studenty motivovaly filmy Matěje Mináče a setkání se dvěma ženami, které Winton zachránil.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme