Winton Nicholas

|Milan Kopp, Robert Mikoláš |Člověk

Sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí, se dožívá 106 let

Za život mu vyjadřují vděk tisíce lidí, sám se dožil úctyhodného věku. Sir Nicholas Winton totiž slaví 106. narozeniny. Někdejší bankéř a humanitární pracovník v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před koncentračními tábory. Zajistil jim totiž odjezd vlakem do Spojeného království.

|Jaroslav Skalický, Petra Hosenseidlová, kov, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Nicholasi Wintonovi je 105 let. Český prezident mu propůjčí Řád bílého lva

Sir Nicholas Winton slaví 105. narozeniny. Proslavil se tím, že zachránil před nacisty 669 československých dětí židovského původu. V roce 1939 zajistil jejich transport do Velké Británie, ještě než vypukla druhá světová válka. Prezident Miloš Zeman ho za to chce letos 28. října vyznamenat Řádem bílého lva. Už dnes se Winton na oslavě v Londýně sejde s řadou dětí, které dostal do bezpečí.

|Klára Bílá |Zprávy z domova

Ministerstvo doporučuje učitelům promítat při dějepisu film o Wintonovi

Příběh Nicholase Wintona, hrdiny, který zachránil stovky židovských dětí během druhé světové války, oslovil miliony lidí. Výjimkou nejsou ani školští ministerští úředníci. Přestože ještě není konec školního roku, na ten další ministerstvo učitelům dějepisu doporučuje zařadit do výuky film právě o siru Wintonovi - Nickyho rodina. Je to vůbec poprvé, kdy školští úředníci doporučují film.