Kritika Česka kvůli poukazům na zájezdy a dovolené není na místě, uvedla asociace cestovních kanceláří

Kritika Evropské komise vůči uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře vydávat místo hotovosti za zrušené cesty poukazy na zájezdy není na místě. Uvedla to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Z důvodu absence jednotného evropského řešení nejen Česká republika, ale dalších 11 evropských zemí přistoupilo k úlevě formou poukazů, dodala asociace.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt, turistika, Rudé moře, turisté, dovolená

Kritika k ČR kvůli poukazům za zájezdy není na místě, tvrdí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur | Foto: Štěpán Macháček

Evropská komise se podle asociace místo vlastního funkčního řešení dožaduje od států, které chtěly cestovní kanceláře pomoci, vysvětlení. České řešení je podle asociace navíc v porovnání s dalšími evropskými zeměmi mimořádně šetrné.

Dovolená podle barev na semaforu. Do červené můžete jen na vlastní riziko, varuje náměstek Smolek

Číst článek

„Do zákona byl na rozdíl od jiných zemí EU implementován výrazný sociální prvek v podobě početných skupin chráněných osob, které mohou poukaz odmítnout. Poukaz je cestovní kancelář oprávněna vystavit jen v zákonem omezených případech. Český poukaz plně splňuje veškerá doporučení EK k vlastnostem poukazů,“ uvedl prezident AČCKA Roman Škrabánek.

Právní rámec pro vydávání poukazů podle asociace cestovních kanceláří vydávaly státy od konce března. Doporučení k nim Evropská komise vydala až 13. května. Proto je podle AČCKA současné jednání Evropské komise nelogické a nepochopitelné.

„Současnou roztříštěnost národních úprav nelze přičíst za vinu státům, které aktivně přistoupily k vlastní formě pomoci,“ dodal Škrabánek.

Na vytýkací dopis Evropské komise ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) upozornil minulý týden server iHned.cz.

Protiprávní zákon?

Riziko nákazy v Evropě je podobné, jako když člověk stráví dovolenou v Česku, míní epidemiolog

Číst článek

Podle komise je český zákon protiprávní, komise za to může Česko žalovat. Dostálová má do 28. května komisi zaslat detailní informace o českém zákoně a vysvětlit, jak zajistí jeho soulad s evropským právem.

Tuzemské cestovní kanceláře mohou místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Lidé, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty, budou mít nárok na vrácení peněz.

Poukaz mohou podle zákona odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Sněmovna rozšířila tento okruh lidí také o osamělé samoživitelky a samoživitele a také o školy v případě školních zájezdů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme