Cidlina dosáhla třetího stupně, na Labi platí bdělost

Nejvyššího stupně povodňové aktivity, stavu ohrožení, dosáhla dnes hladina Cidliny v Sánech na Nymbursku. Řeka se však drží stále v korytě. Obyvatelé obce by neměli být ohroženi, neboť hladina přesáhla třetí povodňový stupeň jen o několik centimetrů a už nestoupá. Nejnižší povodňový stupeň, bdělost, platí v devíti úsecích na tocích v povodí Labe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ledové kry

ledové kry | Foto: Luboš Pavlíček

Hladina zvolna stoupá zejména na Labi od Brandýsa po Ústí nad Labem. Naopak voda v Orlici v Týništi na Rychnovsku či v Cidlině v Novém Bydžově na Královéhradecku klesá. Všechny nádrže v povodí Labe mají stále dost volné kapacity pro zachycení případné povodně.

Situace na Cidlině se zhoršila přes noc a během dne hladina dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí povodí Labe František Staněk, vodohospodáři přesto nevidí situaci jako kritickou. "V nejnižší části Cidliny hladina překročila kótu třetího stupně povodňové aktivity, ale jen o několik málo centimetrů. Je to jediné místo na našem území, kde máme vyhlášen třetí stupeň," uvedl Staněk.

V nejbližších hodinách se podle něj dá očekávat zlepšení situace na všech drobnějších nížinných tocích. "Samozřejmě z těchto řek voda přitéká do Labe, takže na Labi ještě hladina vrzoste. Dnes je vrchol povodňové vlny pod Přeloučí," upozornil.

Vodohospodáři z Přerova pečlivě při současné oblevě monitorují situaci na řece Bečvě. Problémy by podle nich mohly způsobit déletrvající deště. Společně s vojáky se podařilo těžkou technikou uvolnit 300 metrů dlouhý ledový příkrov. Odborníci nyní sledují, zda se uvolněné kry někde nezachytily. Podrobnosti řekl Českému rozhlasu vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Přerově Ivo Hubík:

Vodohospodáři z Přerova pečlivě při současné oblevě monitorují situaci na řece Bečvě. Problémy by podle nich mohly způsobit déletrvající deště. Společně s vojáky se podařilo těžkou technikou uvolnit 300 metrů dlouhý ledový příkrov. Odborníci nyní sledují, zda se uvolněné kry někde nezachytily.

"Pokud by začalo pršet, tak dojde k velkému tání, zejména na horách a zkomplikovalo by to celou situaci v tom směru, že voda respektive sníh by nestačil vsakovat do půdy a ještě by zhoršil situaci," zdůraznil vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Přerově Ivo Hubík.

Přehrát

00:00 / 00:00

I.Hubík: Situace na řece Bečvě

Jana Petrová, Martin Hromádka, Jiří Kratochvíl, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme