Církvím končí lhůta pro podávání žádostí o majetek v rámci restitucí
Vyrovnání státu s církvemi ode dneška pokročí do druhé fáze. Právě dnes totiž končí roční lhůta, do které mohly církve a náboženské organizace o vrácení majetku požádat. Jen Státní pozemkový úřad zatím eviduje 1666 podaných výzev.
Podle ředitele úřadu Petra Štovíčka žádostí o vydání majetku ze strany církevních společností před koncem roku výrazně přibylo.
„Poslední dny lhůty oprávněné osoby finišují a podávají poslední připravené žádosti, protože příprava byla náročná a celý rok tomu věnovaly. Předpokládáme, že ještě téměř 150 výzev doevidujeme z dneška,“ řekl Štovíček ve vysílání Českého rozhlasu.
Kolik žádostí o vydání církevního majetku eviduje Státní pozemkový úřad, upřesnil jeho ředitel Petr Štovíček v Ranním interview Radiožurnálu
Státní pozemkový úřad přijímá žádosti o vydání takzvaných zemědělských nemovitostí. Dosud podané výzvy se týkají 137 tisíc hektarů lesů a polí.
„Ovšem toto číslo je potřeba brát s rezervou, protože se jedná o číslo, které uvádějí samy církve a náboženské společnosti ve svých výzvách,“ upřesnil ředitel úřadu s tím, že schválných je zatím asi jen 30 dohod. O drtivé většině žádostí rozhodně během letoška.
Celkem podle údajů k 30. prosinci církve podaly 3319 žádostí o vydání 71 282 pozemků a 891 staveb. Několik žádostí se týká také movitých věcí, o některých již stát rozhodl - Národní galerie například vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z rovněž středověkého Puchnerova oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense.
Národní památkový ústav dostal v červnu výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, mezi další památky, o které církevní společnosti požádaly, patří hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.