Člen ČSSD popírá spolupráci s komunistickou tajnou službou

Sociální demokracie má ve svých řadách bývalého elitního komunistického rozvědčíka. Český rozhlas 1 -Radiožurnál už před půl rokem informoval o tom, že vlivný člen širšího vedení ČSSD Marian Kuś spolupracoval s komunistickou tajnou policií. Kuś to tehdy striktně popřel. Radiožurnál ale zjistil, že komunistická rozvědka počítala dokonce s vysazením Kuśe ve Vatikánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo ČSSD | Foto: Jan Rosenauer

Marian Kuś se ke spolupráci s tajnou službou upsal dobrovolně 4. března 1986. Navázal úzké styky s katolickými představiteli v Česku a Polsku a podařilo se mu proniknout do blízkosti bývalého katovického kardinála, biskupa Herberta Bednorze. Ten mu měl pomoci, aby se dostal do elitního katolického semináře v Římě. Tento scénář vytvořila rozvědka a Kuś se měl stát v rámci operace s krycím názvem Vládce jedním z cenných informačních zdrojů ve Vatikánu.

"Tajný spolupracovník Kuzmo je rozpracováván jako perspektivní typ k dlouhodobému vysazení do zahraničí po problematice Vládce. Jeho řízení směřuje k postupnému prohlubování kontaktu na katolický klér v Polsku. Spolupracovník uskutečnil dne 31. 8. 1987 návštěvu tajemníka biskupa v Katovicích, kde dosáhl dobrých výsledků pro další perspektivní záměry," píše se v Kuśově svazku uloženém v Archivu ministerstva vnitra, který čítá za dva roky spolupráce s tajnou službou přes pět set stran.

Rozvědka měla v plánu, že se Kuś nejdříve zúčastní přijímacího řízení na bohoslovecký seminář v Litoměřicích. Předem ale zařídila, že nebude přijat. Uměle mu tak vytvářela image režimu nepřátelského studenta, která mu měla pomoci projít složitým sítem výběru studentů v Římě.

Marian Kuś s Českým rozhlasem už delší dobu nekomunikuje. Vedení sociální demokracie se zatím k poznatkům o jeho minulosti stavělo velice chladně. Poslední informace ale zaskočily například Kuśova kolegu ze severní Moravy a šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. "Já bych to nechtěl komentovat. To jsou věci, o kterých by bylo lépe mluvit nejdříve s ním, než to komentovat veřejně. Je to samozřejmě vážná věc," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Zaorálek.

Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme