ČLK odhlasovala pozastavení funkce prezidenta na dobu neurčitou

Představenstvo České lékařské komory většinou hlasů odhlasovalo nový stavovský předpis, který umožní dočasně pozastavit na dobu neurčitou funkci prezidenta. Šéfovi komory Davidu Rathovi by tak nemělo nic bránit v tom, aby vedl resort zdravotnictví. Po dobu, co bude na ministerstvu, všechny jeho pravomoci přebírá představenstvo komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Podle dosavadní praxe šéfa komory, pokud nemohl vykonávat funkci, zastupoval viceprezident. Jak Radiožurnálu řekla viceprezidentka komory Helena Fousková, představenstvo komory teď bude mít takzvané permanentní zasedání. Není ale nikde řečeno, jak často se bude scházet.

"Představenstvo je kolektivní orgán. Jestliže chce přijmout jakékoliv usnesení, jakékoliv rozhodnutí, tak musí hlasovat a musí hlasovat nadpoloviční většinou. Ten počet členů je osmnáct. To znamená, že minimálně jednou za týden by se měli členové představenstva sejít alespoň v nadpoloviční většině, aby byli schopni o zásadních věcech týkajících se chodu komory rozhodovat," řekla Českému rozhlasu Fousková.

Helena Fousková, která s Rathem vede dlouhodobý spor, neuspěla s námitkou, že nový předpis má být součástí organizačního řádu komory, který smí měnit jen sjezd. Nový předpis označila Fousková za čistě účelový a navíc v rozporu s právním řádem. O věci by měl podle ní rozhodnout soud.

"Bude potřeba udělat neprodleně soudní analýzu tohoto návrhu. Včetně toho, že asi požádám o předběžné opatření soudu, aby tento stavovský předpis nevstoupil v platnost," potvrdila své rozhodnutí Fousková.

Zatímco v představenstvu zůstala Fousková se svým názorem skoro osamocena, když se z osmnácti členů přidal na její stranu jen jediný, řadoví členové komory jsou jiného názoru. Dokonce zvažují pozastavení svého členství v komoře či dokonce její opuštění.

Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme