OBRAZEM: Zájem o výroční mince je velký. Lidé stáli u poboček České národní banky i tříhodinové fronty

Česká národní banka od středy vydává pamětní mince u příležitosti výročí 100 let Československa. Běžné dvacetikoruny je možné směnit za výroční na pobočkách ČNB a zájem je hned od začátku velký. Dlouhé fronty se od středečního rána tvořily v Praze, v Brně či v Ostravě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si mohou výroční mince měnit od středy, na rozdíl od běžných dvacetikorun se liší jinou rubovou stranou. Místo knížete Václava na koni je zdobí tři varianty portrétů otců československého státu - Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Numismatik: Čekat na mince v dlouhých frontách je pitomost, za 14 dní po nich neštěkne pes

Číst článek

Zájem o mince je hned od začátku velký. Ve středu ráno chodník v pražské ulici Na Příkopě, kde sídlí Česká národní banka, zablokovali nedočkaví čekatelé. Fronta čítající několik stovek lidí se táhla od vchodu do banky, přes pasáž až do proluky u Jindřišské věže. 

Podobné šňůry zájemců se tvořily i v dalších českých městech, kde má banka své pobočky. Například v Brně na Rooseveltově třídě se kolemjdoucí velkému počtu lidí podivovali a žertovně se jich ptali: „Na banány?“

Na pamětní mince se čekalo i v Ostravě. Podle informací České televize zde zájemci museli strávit až tři hodiny.  

Do oběhu se dostane 200 tisíc kusů mincí od každého ze tří motivů, celkem tedy 600 tisíc mincí ze série Významné osobnosti československého státu, uvedla Česká národní banka.

Nejedná se o pamětní, ale o běžné mince. Mince se nedají objednat ani zaslat. Možná je pouze jejich výměna za jiné české mince a bankovky, a to na územních pracovištích České národní banky - v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Adresy jednotlivých pracovišť a jejich otevírací dobu naleznete ZDE.

Limit výměny byl nastaven na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 korun.

och, mda, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme