ČSSD a ANO chtějí ještě letos předložit ve sněmovně zákon o státní službě

Tři hodiny jednaly ve čtvrtek večer hlavní týmy ČSSD a hnutí ANO o programu možné příští koalice. Shodly se už na oblasti zdravotnictví a školství, k daňové problematice se ale ještě vrátí. Jednání v Lidovém domě skončilo až před půlnocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprava předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda strany Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš po dnešní schůzce v Průhonicích u Prahy | Zdroj: ČTK

Dalším z témat, o kterých strany mluvily, byl státní rozpočet. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka chce přijmout rozpočet na rok 2014 ještě do konce letošního roku mezi Vánocemi a Silvestrem.

Podle Sobotky to přispěje ke stabilitě, když nebude muset Česko hospodařit podle rozpočtového provizoria. Hnutí ANO má ale podle jeho šéfa Andreje Babiše k rozpočtu výhrady, které chce řešit během projednávání ve sněmovně.

Špičky stran se při vyjednávání dohodly také na tom, že poslanci ČSSD a ANO předloží sněmovně ještě během prosince návrh zákona o státní službě. Evropská komise přijetím zákona podmínila další možnost čerpání eurodotací. Sobotka s novelou nechce čekat, až se podaří sestavit vládu.

„Abychom zbytečně neztráceli čas, tak se v příštích dnech sejdou experti ČSSD a ANO. Projednáme společný návrh poslanecké novely zákona o státní službě. Požádáme také zástupce KDU-ČSL, aby se připojili, a chceme ještě během měsíce prosince předložit novelu do legislativního procesu, aby mohla začít platit už v první polovině roku 2014,“ říká.

Trojstranná jednání opět v pondělí

Strany pokročily i ve vyjednávání o podobě penzijní reformy. „O další podobě důchodového systému bude muset probíhat širší diskuze. Budeme chtít vést debatu i s odborníky, se sociálními partnery i s dalšími politickými stranami,“ vysvětluje Sobotka a dodává:

„Ale pokud jde o některá konkrétní opatření, tam jsme v diskuzi pokročili. Myslím si, že tady začíná panovat větší shoda, pokud jde o to, jak by se penzijní systém u nás měl v příštích letech vyvíjet.“

Šéf ČSSD včera rovněž řekl, že by úřednická vláda v demisi už do konce svého mandátu neměla dělat žádná strategická rozhodnutí. Požádal proto na schůzce v Lánech prezidenta Miloše Zemana, aby tlumočil toto stanovisko premiérovi Jiřímu Rusnokovi.

Jako příklad uvedl zrušení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. „Já si myslím, že tohle je zrovna příklad rozhodnutí, který by vláda v demisi bez důvěry činit neměla. Takové zásadní strategické rozhodnutí, které souvisí jak s energetickou koncepcí, tak surovinovou politikou, měla přenechat vládě příští,“ prohlásil Sobotka.

V pondělí proběhne jednání ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Seznam ministrů případné nové vlády chce Sobotka donést prezidentovi ještě do konce roku.

Jana Čermáková, Pavla Firbacherová, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme