ČSSD řeší, co s trestním zákoníkem, informují HN a MfD

O trestním zákoníku má jednat poslanecký klub sociální demokracie. Jak zjistily Hospodářské noviny a Mladá fronty Dnes, poslanci ODS Marku Bendovi se z předlohy totiž podařilo odstranit paragraf postihující tunelování firem. Právo píše, že nižší volební prognóza ČSSD zneklidnila volebního lídra strany a předsedu vlády Jiřího Paroubka. Energetické strategii Evropské unie se věnují Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

ČSSD zvažuje, že zamítne trestní zákoník, ze kterého byl na návrh poslance ODS Marka Bendy odstraněný paragraf postihující tunelování firem. Včera to podpořil šéf strany Bohuslav Sobotka a podle Hospodářských novin má dnes o tom znovu jednat klub ČSSD za účasti premiéra Jiřího Paroubka. V případě zamítnutí zákoníku by padla odpovědnost i s personálními důsledky na ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Ten je ale připravený najít technické řešení, jak kvůli jednomu paragrafu neshodit pod stůl celý kodex, na kterém se pracovalo deset let. Proti normě už stojí lidovci, komunisté a část ODS, dodávají Hospodářské noviny. Stejnému tématu se věnuje na prvních dvou stranách i Mladá fronta Dnes.

V diskusích zatím vylučujeme velkou koalici ČSSD a ODS, prohlašuje v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Pokud by ale byla jedinou možností, jak by se občanští demokraté mohli dostat do vlády, musel by být podle něj svolaný mimořádný kongres ODS, který by rozhodl o dalším postupu.

Topolánek ale má za to, že případné spojení ODS s ČSSD by přineslo snížení reformního tempa a vedlo k nárůstu pravicového a levicového extremismu. Nevyšetřily by se ani všechny kauzy typu Krausova kakaa nebo Unipetrolu. U toho bych ale zcela evidentně nebyl, dodává Topolánek v dnešním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Nižší volební prognóza ČSSD zneklidnila podle dnešního Práva volebního lídra strany a premiéra Jiřího Paroubka a přiměla ho k razantnímu postupu. Právo poukazuje na to, že Paroubek kritizoval mimo jiné ministra zdravotnictví Davida Ratha, volební štáb ČSSD vedený Jaroslavem Tvrdíkem i regionální politiky strany. Politické chyby vidí Paroubek i u sebe - nezvládl prý vysvětlit například situaci kolem bývalého náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila.

Konec České konsolidační agentury se blíží, upozorňují Hospodářské noviny. Podle návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky, který má dnes na programu vláda, by tak státu mělo po konsolidační agentuře zůstat už jen takzvané strategické portfolio. Dluhy, o kterých se ministři budou domnívat, že by neměly přejít do soukromých rukou, si ponechá stát. V takovém balíku by se mohly objevit například dluhy Českých drah nebo chemičky Synthesia.

Pokud vláda schválí Sobotkův plán, uvádějí dále Hospodářské noviny, agentura už v polovině roku ukončí individuální prodej obtížně vymahatelných pohledávek. Posledním velkým prodejem pak budou zbytkové pohledávky za 50 miliard korun. Deník připomíná, že státní agentuře zbývá vyřešit ještě jeden problém: urovnat vztah s ČSOB kvůli problematickým úvěrům za 11 miliard korun, které do konsolidační agentury přešly poté, co ČSOB převzala Investiční a Poštovní banku.

Energetická strategie Evropské unie, kterou dnes v Bruselu představí předseda Evropské komise José Barroso, odpovídá zájmům české elektrárenské společnosti ČEZ. Píší o tom Lidové noviny. Barroso prosazuje zrušení národních bariér při obchodu s energiemi uvnitř unie a ČEZ si od toho na rozdíl od svých francouzských a italských konkurentů slibuje větší zisky. Deník připomíná, že ČEZ vyrábí elektřinu o 60 procent levněji než v Německu.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme