Daň V. Železného byla uhrazena, ale stíhán bude stejně

Ředitel televize Nova Vladimír Železný zaplatil státu daň za dovoz obrazů ze zahraničí. Tuto informaci dnes oficiálně potvrdilo generální ředitelství cel. Železný spolu s Čechoameričanem Georgem Novotným čelí obvinění z krácení daně a cla ve výši 6,8 miliónu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na další vyšetřování však tato skutečnost nebude mít žádný vliv. Podle mluvčí vyšetřovatelů Soni Jindrákové by totiž Železný musel částku zaplatit dřív, než bylo podáno trestní oznámení. Vyšetřovatel zároveň požádá požádá o právní pomoc z Velké Británie, USA a Švýcarska.

Železnému hrozí za tento trestný čin až dvanáctileté vězení. Obviněn je ještě z poškozování věřitele, kde je trestní sazba od dvou do osmi let.

Sedmimiliónovou daň za dovoz cenných obrazů, kvůli ktré je trestně stíhán ředitel televize Nova Vladimír Železný, zaplatila s ním spojená skupina právníků a podnikatelů. Částku uhradili bez jeho vědomí, protože byl u výslechu. Železný to považuje za chybu a chce jim to vytknout. Má totiž za to, že zaplacení daně bude veřejnost vnímat jako přiznání. Podle jeho názoru, se při dovozu obrazů ze zahraničí ničeho nezákonného nedopustil. Plnou odpovědnost za to, že za umělecká díla nebyla uhrazena daň, nese podle něho galerista George Novotný.

Vladimír Železný odmítl obvinění že poškodil věřitele zaplacením smluvní pokuty společnosti Astrona Foundation místo úhrady stejně vysokého závazku vůči CME. Vystavil totiž směnku, která podle názoru jeho právníků nesnižuje hodnotu jeho majetku.

Společnost CME se podle Vladimíra Železného přičinila, aby se na soudu ztratila jeho původní hedgingová smlouva s Astrona Foundation. Jejím uzavřením v roce 1997 se ředitel Novy zajistil proti možnému riziku z prodeje podílu v někdejší servisní organizaci jeho televize - ČNTS - americké CME. Mezinárodní arbitráž nařídila Železnému vrátit peníze získané touto transakcí, za které dostane zpět prodaný podíl v České nezávislé televizní společnosti. Ředitel televize Nova ale už vystavil společnosti Astrona Foundation směnku jako náhradu škody za snížení hodnoty v ČNTS, jak mu ukládala smlouva s hedgovací společností. Tím chce vyrovnat svůj dluh z arbitráže. A to CME podle něj nechce připustit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme