Dán vězněný kvůli zasedání MMF na svobodě

Soudkyně Dana Šindelářová odpoledne vydala příkaz, na jehož základě může Dán Mads Traerup v těchto chvílích opustit brány pankrácké vazební věznice. Za jejími zdmi se osmnáctiletý mladík ocitl kvůli trestnímu stíhání v souvislosti se zářijovými demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Oznámila to sama soudkyně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydání soudního příkazu uspíšil rychlý souhlas státního zastupitelství se čtvrtečním rozhodnutím soudu o propuštění Traerupa na kauci a na záruky dánského velvyslanectví. Státní zástupkyně Zdeňka Galková řekla, že soud dnes písemně vyrozuměla o tom, že se vzdává práva podat proti soudnímu verdiktu stížnost. Soud tak nemusel s vyhotovením příkazu k propuštění čekat na uplynutí lhůty tří dnů, ve kterých může zastupitelství stížnost uplatnit.

Dánský student nemusí po propuštění z vazby zůstat na území České republiky a může odcestovat do vlasti. Musí však českým úřadům oznámit adresu, na které bude k zastižení, aby mu mohly zasílat předvolání k dalšímu trestnímu řízení. Jeho proces začne 1. února u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Student gymnázia Traerup je ve vazbě přes dva měsíce. Je podezřelý, že 26. září večer udeřil tyčí policistu a pokusil se ho uhodit do hlavy dlažební kostkou. Za to mu hrozí až deset let vězení. Traerup ale tvrdí, že je nevinný a že v době, kdy údajně na policisty zaútočil, byl s velkou skupinou dánských aktivistů. Ti mu mohou dosvědčit, že nikoho nenapadal, uvedl.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme