Dán vězněný kvůli zasedání MMF na svobodě

Soudkyně Dana Šindelářová odpoledne vydala příkaz, na jehož základě může Dán Mads Traerup v těchto chvílích opustit brány pankrácké vazební věznice. Za jejími zdmi se osmnáctiletý mladík ocitl kvůli trestnímu stíhání v souvislosti se zářijovými demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Oznámila to sama soudkyně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydání soudního příkazu uspíšil rychlý souhlas státního zastupitelství se čtvrtečním rozhodnutím soudu o propuštění Traerupa na kauci a na záruky dánského velvyslanectví. Státní zástupkyně Zdeňka Galková řekla, že soud dnes písemně vyrozuměla o tom, že se vzdává práva podat proti soudnímu verdiktu stížnost. Soud tak nemusel s vyhotovením příkazu k propuštění čekat na uplynutí lhůty tří dnů, ve kterých může zastupitelství stížnost uplatnit.

Dánský student nemusí po propuštění z vazby zůstat na území České republiky a může odcestovat do vlasti. Musí však českým úřadům oznámit adresu, na které bude k zastižení, aby mu mohly zasílat předvolání k dalšímu trestnímu řízení. Jeho proces začne 1. února u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Student gymnázia Traerup je ve vazbě přes dva měsíce. Je podezřelý, že 26. září večer udeřil tyčí policistu a pokusil se ho uhodit do hlavy dlažební kostkou. Za to mu hrozí až deset let vězení. Traerup ale tvrdí, že je nevinný a že v době, kdy údajně na policisty zaútočil, byl s velkou skupinou dánských aktivistů. Ti mu mohou dosvědčit, že nikoho nenapadal, uvedl.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme