Dezinformační weby v Česku jsou aktivnější a sofistikovanější, vyplývá to z projektu Česko v datech

České dezinformační weby loni zveřejnily téměř 200 000 textů, asi o šest procent více než v roce 2020, informovali v tiskové zprávě zástupci projektu Česko v datech. V Česku aktuálně působí 46 prokremelsky orientovaných dezinformačních webů, což znamená pokles o víc než desetinu, jejich aktivita ale stoupá. Méně lidí než před šesti lety si podle analýz věří, že jsou schopni dezinformace od ostatních mediálních produktů rozlišit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dezinformační weby loni zveřejnily 197 177 článků. Kromě šestiprocentního nárůstu počtu textů jsou také tyto weby sofistikovanější.

„Zejména v posledním roce se mimo jiné zaměřily také na to, aby jejich design a obsah vypadaly profesionálně a imitovaly seriózní média. Pětice těchto webů například využívá v názvu číslovku 24, čímž se snaží podobat zpravodajskému webu ČT 24,“ uvedli zástupci Česka v datech.

Šlápli jsme na záchrannou brzdu. Dezinformační weby musí dále řešit vláda, říká ředitel CZ.NIC Filip

Číst článek

V roce 2018 byly zhruba dvě třetiny obyvatel ČR přesvědčeny o tom, že dokážou v mediálním prostoru dezinformace rozeznat, letos je to jen 56 procent lidí, což je čtvrtá nejnižší hodnota v zemích EU. Podle analýzy to však spíš neznamená zhoršení mediální gramotnosti Čechů, ale srovnání jejich představ s reálným stavem.

Hlavním zdrojem informací je u poloviny Čechů televize, z online zpravodajství získává informace podle dat Eurobarometru asi 15 procent Čechů. Pět procent lidí uvedlo, že zprávy nesleduje vůbec.

Podle průzkumu CVVM nedůvěřovalo televiznímu zpravodajství 56 procent Čechů, týká se to především soukromých stanic. „Ty společně se soukromými rádii označilo za věrohodný zdroj jen 15 procent Čechů, zatímco u veřejnoprávních televizních a rádiových stanic to byla polovina české populace,“ uvedli autoři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme